وینتیج نیوز؛ روایتی هنرمندانه از بازتاب رویدادهای خبری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وینتیج نیوز؛ روایتی هنرمندانه از بازتاب رویدادهای خبری

نمایش رویدادها به سبک دهه چهل و پنجاه میلادی ایده اصلی شرکت بریتانیایی “وینتیج نیوز” است که قصد دارد با رجوع به گذشته روایتی متفاوت از اطلاع رسانی داشته باشد.

کایرن اسپونر خبرنگار وینتیج نیوز برای دادن جلوه ای واقعی به کارش از پوشش دهه چهل و حتی اتوموبیل و دروبین های آن دوره استفاده می کند. او در باره یکی از دلیل های بازگشت به گذشته می گوید: «تکنولوژی مدرن فوق العاده است. من آن را انکار نمی کنم. اما رمانس و فانتزی بسیار فراموش شده اند.»

اسپونر که برای انجام عکسبرداری خبری به سبک گذشته آموزش های دشواری را سپری کرده است، می گوید: «من تا قبل از شروع کار، هرگز دوربین عکاسی دستم نگرفته بودم. بنابراین، ورود به این حیطه و یادگیری برایم بسیار سخت بود.»

وینتیج نیوز در واقع ترکیبی از خبررسانی، میزانسن و بازسازی رویدادهای هنری است. خبرنگاران با اتوموبیل های قدیمی موریس جابجا می شوند و جدا از ویدیو، با انتشار عکس و نوشتن وبلاگ نیز اطلاع رسانی می کنند.

کایرن اسپونر خبرنگار وینتیج نیوز هدف از بازتاب متفاوت وقایع خبری را ترغیب افراد به دنبال کردن رویدادها عنوان می کند: «فیلمبرداری از رویدادهای خبریِ ماهانه و یا سالانه، چیزی است که ما سعی به انجام آن داریم. افراد با دیدن روایت تصویری ما، می توانند تصمیم بگیرند دیگر خبرها را نیز دنبال کنند. این یکی از اهداف ماست.»

ماحصل کار، ترکیبی خلاقانه از اطلاع رسانی، گزارش و قابلیت های هنری است که بر روی بستری از شور و شوق نسبت به گذشته ای بهتر، بنا شده است.