Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

مکبث در کنگو؛ برداشتی شگفت انگیز با پیامی پسا استعماری

مکبث در کنگو؛ برداشتی شگفت انگیز با پیامی پسا استعماری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برداشتی شگفت انگیز از مکبث در جشنواره آتن.

آگهی

برداشتی شگفت انگیز از مکبث در جشنواره آتن. اقتباسی اثر برت بیلی و مشارکت کمپانی تئاتر آفریقای جنوبی. این تئاتر در سال ۲۰۱۴ در کیپ تاون به نمایش در آمد و ۲۲ و ۲۳ ژوئیه در آتن روی صحنه است. این تئاتر از سوی منتقدان و عموم مردم مورد تحسین قرار گرفته است.

مکبث در این اقتباس، یک جنگ سالار تشنه به خون در جمهوری دموکراتیک کنگو است. کارگردان این اثر، تئاتر را حاوی پیام سیاسی قوی می داند.

بریت بیلی می گوید: «مکبث داستان مردی است که در کشور خودش دیکتاتور است و بدنبال قدرت، جاه طلبی و حرص و طمع هر کار می کند. او هر کسی را می کشد. برای من این کار کمی انعکاس کنگو معاصر است، جایی که فرصت طلبی و منافع شخصی بر جامعه سلطه دارد. دهها میلیون نفر آنجا کشته شدند و به همین دلیل من این ارتباط را میان کارم و کنگو برقرار کردم.»

در ۲۰ سال گذشته جنگ در کنگو جریان داشته است. این جنگ داخلی بعد از نسل کشی رواندا آغاز شد. ۶ میلیون نفر از ابتدای جنگ داخلی تاکنون کشته شده اند، این بزرگترین تعداد کشته شدگان بعد از جنگ جهانی دوم است و نقش غرب به دلیل چشم داشتن به منابع غنی طبیعی منطقه بسیار مهم بوده است.

برت بیلی می افزاید: «درگیری ها توسط شرکت های چند ملیتی تشدید شد که برای دسترسی به معادن وارد منطقه شدند. ما به این معدن ها در این مناطق برای خرید رسانه های دیجیتال، دوربین، تلفن های هوشمند، کامییوتر و غیره نیاز داشتیم. بنابرایم ما به نحوی در آنچه در جریان بود همدست بوده ایم.»

یکی از آثار وردی از سوی فابریزیو کاسول آهنگساز بلژیکی برای ۱۲ نوازنده روی صحنه بازنویسی شده است. این کار توسط گروه ده نفره خوانندگان اپرای آفریقای جنوبی و ارکستر ترانس بالکان با نام «ارکستر بدون مرز» اجرا شد.

اون متسیلینج بازیگر ۲۸ ساله افریقای جنوبی نقش فرمانده مکبث را در این تئاتر بازی می کند، او می گوید: «برای من بعنوان اون، مکبث بخاطر سنی که من داشتم و تجربه هایم، نقشی خواستنی بود. این نقش نیاز به کسی داشت که بسیار پرحرارت ظاهر شود زیرا این نقش نیازمند مقدار زیادی احساسات و عواطف و صدای صریح و رسا است.»

در مرکز این تئاتر رابطه پر فراز و نشست آفریقا و غرب نمایش داده می شود و اینکه چطور غربی ها از آفریقا بهره برداری می کنند.

برت بیلی کارگردان این اثر می گوید: «اول از همه من اهل آفریقای جنوبی ام. من در ۲۵ سال نخست زندگی ام تحت رژیم آپارتاید زندگی کردم. این واقعیت هویت مرا تحت تاثیر قرار داده است. من به موضوع روابط نژادی در داخل و خارج آفریقا علاقمندم اما همچنین به روابط استعماری و پسا استعماری و نو استعماری میان آفریقا و غرب نیز علاقمندم. این موضوعات در مکبث و در کار بعدی من که درباره بحران پناهجویان در خاورمیانه، افریقای شمالی و اروپاست دیده می شود. اینها موضوعاتی اند که در کارهای من جاری اند.» مکبث در پایان ماه ژوئن در مارسی و ناپل به روی صحنه رفت و توقف بعدی برای اجرا در ماه سپتامبر در آمریکا و ماه اکتبر در فرانسه خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان