دنیایی بهتر در جشنواره موسیقی «تیمیتار» در مراکش

دنیایی بهتر در جشنواره موسیقی «تیمیتار» در مراکش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بندر اغادیر در مراکش میزبان جشنواره موسیقی «تیمیتار» و هنرمندان کشورهای مختلف است.

آگهی

بندر اغادیر در مراکش میزبان جشنواره موسیقی «تیمیتار» و هنرمندان کشورهای مختلف است. یکی از مهمانان جشنواره تیکن جاه فاکولی (Tiken Jah Fakoly) خواننده معروف سبک رگه از کشور ساحل عاج است. پیام موسیقی او مسالمت اجتماعی و سیاسی و غنای فرهنگی آفریقا است. خواننده ۴۸ ساله مسلمان می گوید خشونت گروه های افراطی با موسیقی رگه مغایرت دارد. تیکن جاه فاکولی به گزارشگر یورونیوز گفت: «خشونت و افراط گرایی مذهبی مشکل بزرگی است،اهریمنی است که در همه جای دنیا رخنه کرده و به یک تلاش عمومی نیاز دارد. ولی در آفریقا، ما قاره آینده هستیم. تروریسم برای سلامت و رشد قاره ما خطرناک است.»

«جماوی آفریقا» یک گروه الجزایری موسیقی تلفیقی و از نوآوران تفسیر نو از موسیقی سنتی در این منطقه است. موسیقی غنی این گروه انفجاری از موسقی شعبی، غناوی رگه و راک است و با جذب مخاطبان مختلف مرزی نمی شناسد. عبدلعزیر الکثوری عضو گروه با اشاره به شاد بودن موسیقی و جذابیت آن می گوید: «ریتم رگه جهانی است و ملودی آن از مغرب، الجزایر و مراکش الهام می گیرد. فکر می کنم این ترکیب با مخاطب ارتباط برقرار می کند و همانطور که می بینیم جوان ها با ریتم آن ارتباط می گیرند و می رقصند.»

گروه سه نفره هیپ هاپ «فانیر» (Fnaïre) سال ۲۰۰۱ تشکیل شد و از گروه های موفق مراکشی است. موسیقی آنها از رپ آمریکا الهام گرفته ولی با تاکید بر مشکلات جاری مراکش از سبک خشن رپ آمریکایی فاصله می گیرد. خلیفه، یکی از اعضا گروه فانیر می گوید: «پیام ما همیشه مثبت است. با وجود اینکه زندگی سخت است و همه چیز را نمی دانیم. امروز وضعیت سخت تر شده است ولی ما سعی می کنیم به جلو برویم و همچنان بر پیام های مثبت تاکید می کنیم.»

عبدلله داودی خواننده معروف و پرطرفدار موسیقی شعب، موسیقی ویژه جشن عروسی در مراکش است. با اجرای این هنرمند ۴۳ ساله با سابقه، جشنواره موسیقی «تیمیتار» به کار خود پایان داد. در طول چهار شب فستیوال ، نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر در کنسرت ها شرکت کردند و تا پاسی از شب در قصر «الامل» رقصیند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تیمیتار»؛ جشنواره موسیقی بربرها در مراکش

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان