Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معبد باستانی هامپی: زیارتگاه و مکان جهانگردی هند

معبد باستانی هامپی: زیارتگاه و مکان جهانگردی هند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اینجا ایالت کارناتاکا در جنوب هند است.

آگهی

اینجا ایالت کارناتاکا در جنوب هند است. این معبد روزگاری قلب امپراتوری «ویجایاناگارا» (Vijayanagara) در قرون ۱۴ تا ۱۶ میلادی بود. معبد «هامپی» (Hampi ) سال ۱۹۸۶ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفت. یکی از معابد مورد توجه هندی ها، «هامپی» سالانه بیش از نیم میلیون نفر بازدید کننده و زائر دارد.

یک زائر معبد می گوید: «وقتی به اینجا می آیم خوشحالم. این کار را برای خانواده، سلامتی، آینده خوب انجام می دهم. از پنجاه سالگی برای دعا و ستایش اینجا آمده ام. آرامش بخش است.»

«هامپی» شامل چندین معبد هندو است. این معبد محل بازدید زائران هندی و خارجی و همچنین منبع درآمدی برای مردم محلی است. ولی برای بعضی، چیزی فراتر از این است. منجوانت، راهنمای محلی در قلب ویرانه های این امپراطوری بدنیا آمده است و سه نسل از خانواده او در اینجا زندگی کرده اند. او می گوید: «خاطرات من و خانواده ام با این معبد گره خورده است. پدربزرگ و مادربزرگ من هشتاد سال پیش به اینجا آمدند و در اینجا ساکن شدند. آنوقت محل جهانگردی نبود، جای زیبایی بود و مردم فقط برای زیارت و نیایش می آمدند. وقتی زائران به معبد می آمدند پدربزرگ من به آنها چای و قهوه یا غذای ساده می داد و با آنها مانند مهمان خدا رفتار می کرد.»

با شروع کاوش های باستانشناسی در تالار معبد، سال ۲۰۱۱ خانواده او این محل را ترک کردند. آنها اکنون در سه کیلومتری «هامپی» زندگی می کند. منجوانت از ۱۵ سال پیش راهنمای جهاگردی در معبد «هامپی» است. او با اشاره به معماری معابد می گوید: «بیش از هزاران معبد وجود دارد و هر کدام با دیگری فرق می کند. زیرا سه نوع معماری مختلف دارند. اول معماری کلی، دوم معماری هندو- اسلامی و سومی معماری نظامی مانند برج ساعت است. هامپی مکانی فوق العاده و بسیار زیبا است.»

افزایش تعداد زائران و جهانگردان یکی از مشکلات مسئولان اینجا است. ان سی پراکاش معاون سرپرست گروه باستانشناسی است. او مسئول بازسازی و محافظت از معبد و مجسمه های آن است. ولی به گفته او امروز زباله و پسماندهای مردم بزرگترین مشکل است. ان سی پراکاش می گوید: «برای بالاتر بردن آگاهی بازدیدکنندگان باید بیشتر تلاش کنیم. مردم به اینجا می آیند و ظروف پلاستیکی و زباله های مختلف همراه دارند. اینجا سطل های زباله و پسماند داریم ولی نمی دانم آگاهانه یا ناآگاهانه زباله ها را در این ظروف مخصوص نمی اندازند. پاکیزگی محل نکته مهمی است که باید به مردم یادآوری شود.»

برای گروهی از مردم محلی این موضوع مهمی است. آنها آستین ها را بالا زده اند و مستقیما وظیفه ای به عهده گرفته اند. کیران، صاحب یک مهمانخانه محلی در نزدیکی معبد همراه خانواده اش و ساکنان محلی دست بکار پاکیزه نگاه داشتن این محل شده اند. او می گوید:«ما مسئول هستیم تا معبد هامپی را تمیز نگاه داریم. همراه دوستان و خانواده دست به کار شدیم. سالها است که این کار را انجام می دهیم. سازمانی به نام نشست حفظ حقوق شهروندی داریم و از ۱۳ سال پیش شروع کردیم، جاهایی مانند کنار رودخانه و محل های یادبود را تمیز می کنیم.»

با نگاه کردن به این مجسمه ها می توان شکوه گذشته آنها را تجسم کرد. «هامپی» نمادی از توانایی انسان در آفرینش شگفتی است اما با تنها توجه بیشتر ساکنان و مقام های محلی می تواند سرمایه ای برای نسل آینده باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟