نرون: خونخوار یا هنرمند؟

نرون: خونخوار یا هنرمند؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایشگاهی که از رویه ناشناخته زندگی نرون، امپراتور روم پرده بر می دارد

آگهی

نرون که از سال ۵۴ تا ۶۸ پس از میلاد امپراطور روم بود در زمانِ خود محبوبیت بسیاری داشت. هیچ امپراتوری پیش از وی نتوانسته بود توده های مردم را با «نان و بازی» مفتون کند. اما در سالهای پایانی حکومتش مشاعر خود را کم کم از دست داد و همین سالهاست که تصویری تاریک از او برجا گذاشته است.

نمایشگاه «نرون، هنرمند و ستمگر» بر آن است که جنبه های دیگرِ این شخصیت تاریخی را به نمایش بگذارد.

کاتارینا اَکنهیل، مسئول این نمایشگاه می گوید: «نرون، یکی از برجسته ترین امپراتوران روم است. می گویند که او ستمگر و بیرحم بوده، مسیحیان را آزار داده و رم را به آتش کشیده است، گرچه او واقعا اینطور نبود. او قطعا، چنانکه باید باشد، نمونه یک حاکم ستمگر نبود.»

مارکوس روتر، مدیر موزه راین لند اِشتات، بر این باور است که نباید تصویر این امپراتور را تا حد تصویر کلیشه ای آزارگر مسیحیان و حاکم ستمگری که مادرِ خود را کُشت پایین آورد. او می گوید: «نرون، خیلی پیش از آنکه به قدرت برسد انسانی بود بسیار هنرمند و این امر در سرتاسر زندگی اش برجسته است. او حتی سیاست را کمی ندیده می گرفت و به موسیقی و بازیگری و نقاشی و شعر می پرداخت، و همین در انتها سرش را بر باد داد. چراکه نگران خیزش و شورشِ مردم نبود. در این نمایشگاه سعی داریم بیشتر به وجه ناآشنای زندگی او بپردازیم.»

این نمایشگاه، تا شانزدهم اکتبر (بیست و پنجم مهر ماه) سال جاری در شهر تریِر آلمان برپا خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟