«مایلز به پیش»؛ داستان زندگی اسطوره جاز

«مایلز به پیش»؛ داستان زندگی اسطوره جاز
نگارش از Euronews

«مایلز به پیش» فیلمی درباره زندگی مایلز دیویس، اسطوره جاز است. او که نوازنده ترومپت بوده بعنوان یکی از تاثیر گذارترین نوازندگان جاز در قرن بیستم بشمار می آید.

دون چیدل کارگردان «مایلز به پیش» که خود نقش مایلز دیویس را در این فیلم بازی کرده می گوید: «تلاش کردم او را در زمانی نشان دهم که نوازنده شناخته شده ای نبود، ولی تلاش می کرد تا شیوه نواختن خود را بیابد و به تجربه ای دست یابد که مانند گردبادی اطرافش را در نوردد و نوای موسیقیش را تثبیت کند.»

اوان مک گریگور، بازیگر دیگر این فیلم از تاثیر بازی کارگردان فیلم در نقش مایلز می گوید: «مایلز، منظورم دون چیدل است. همیشه گفته ام مایلز، زیرا احساسم این بوده که با مایلز فیلم بازی کرده ام. دون اغلب در قالب پرسوناژ مایلز باقی می ماند. بنابراین گاهی احساس می کردم این مایلز است که مرا هدایت می کند. انگار مایلز مرا برای هر صحنه کارگردانی می کرد.»

امایاتزی کورینهآلدی که نقش دوست دختر مایلز را در فیلم بازی کرده می گوید: «او نقشی خلاقانه بر مایلز دارد و خود مایلز چنین تاثیری را ممکن می سازد. آنها عشق بزرگی را تجربه می کنند. بنابراین مایلز مایل بوده که عشقش به فضای هنری وارد شود و بر آن چنین تاثیر بزرگی بگذارد.»

عنوان فیلم الهام گرفته از آلبومی از مایلز دیویس با همین نام است. فیلم لحظه های شکست و پیروزی نوازنده ای را نشان می دهد که از وی به عنوان پیشگام چندین جریان موسیقی جاز مانند بی باپ، مودال جاز و پست باپ یاد می شود.