Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رباتی که لبخند می زند و اخم می کند

رباتی که لبخند می زند و اخم می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موزه «کِ برانلی» پاریس این روزها میهمان ویژه ای دارد. علاوه بر نمایشگاهی از آثار هنری و تمدنی چهار گوشه دنیا، یک ربات خوش ذوق هم در بین بازدید

آگهی

موزه «کِ برانلی» پاریس این روزها میهمان ویژه ای دارد. علاوه بر نمایشگاهی از آثار هنری و تمدنی چهار گوشه دنیا، یک ربات خوش ذوق هم در بین بازدید کنندگان در رفت و آمد است.

«بِرِنسون» قادر است حس خود را پس از تماشای یک اثر هنری ابراز کند؛ نه با یک پیام نوشتاری یا دیجیتالی بلکه با لبخند زدن به نشانه رضایت و یا اخم کردن به نشانه بی علاقگی به آن.

این ربات در فرانسه ساخته شده و نام خود را وامدار برنارد برنسون آمریکایی، از کارشناسان هنری برجسته دنیاست.

دنی ویدال، مردم شناس و از همکاران پروژه طراحی و ساخت این ربات بیشتر توضیح می دهد: «این ربات با این حس های مصنوعی می تواند خودش را با محیط اطرافش وفق می دهد. هدف ساخت رباتی است که معادل کشف زیبایی شناسانه دنیا باشد. کاری که ما در حال انجامش هستیم ساخت رباتهای متفاوت با حس های متفاوت است. سعی می کنیم بفهیم که این کار می تواند به آنها در کشف دنیای پیرامونشان به شیوه ای جالب تر کمک کند.»

این ربات قادر است حالات چهره را تجزیه و تحلیل کند و آنها را در گروه «منفی» با «مثبت» دسته بندی کند و داده های دریافتی را به یک شبکه حسگر شبیه ساز موسوم به «پرومته» ارسال کند. این ربات به برنامه ای مجهز است که به او امکان می دهد بتواند قضاوت کلی خود از شیء مورد نظر را در چهره اش نشان دهد. البته قضاوتهای او متنوع نیستند ولی با این حال بازدیدکنندگان موزه را به وجد می آورند.

یکی از بازدیدکنندگان می گوید: «ترکیبی است از یک ربات و چارلی چاپلین. به اندازه کافی کنجکاوی نشان می دهد و به نظر جالب است.»

دیگری می گوید: «اول اینکه سرگرم کننده است و در عین حال چشم هایش با آدم حرف می زنند. ارتباط بین انسان و ماشین را می رساند.»

پروژه ربات برنسون بخشی از پژوهش های چالش برنگیزی است که کشف ماهیت واقعی بشر را نشانه رفته اند و ویدال هم در کتاب جدید خود به نام «در مرزهای انسانیت» به آنها پرداخته است.

علاقمندان تا اواسط ماه نوامبر فرصت دارند با این ربات خوش ذوق و هنر دوست در موزه «کِ برانلی» پاریس آشنا شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟