با اعلام نامزدی، راه «پسر شائول» برای دریافت اسکار هموارتر شد

با اعلام نامزدی، راه «پسر شائول» برای دریافت اسکار هموارتر شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از کسب جایزه گلدن گلوب، فیلم «پسر شائول» راه خود را بسوی دریافت جایزه اسکار هموارتر کرد. اعلام نامزدی این فیلم هولوکاستی در رشته اسکار فیلم های به

آگهی

پس از کسب جایزه گلدن گلوب، فیلم «پسر شائول» راه خود را بسوی دریافت جایزه اسکار هموارتر کرد. اعلام نامزدی این فیلم هولوکاستی در رشته اسکار فیلم های به زبان خارجی، امید دست اندرکاران و دوستداران هنر هفتم در مجارستان را بیشتر کرده است. آخرین بار سال ۱۹۸۹ یک فیلم مجار نامزد اسکار و سال ۱۹۸۱ برنده جایزه اسکار شد.

در نشست خبری دست اندرکاران که پس از دریافت جایزه گلدن گلوب در بوداپست برگزار شد، کارگردان گفت هدفش پرداختن به هولوکاست از زاویه تازه و متفاوت است. لسلو نمس با اشاره به انگیزه ساخت فیلم گفت: «هدف فیلم این است که مردم متوجه بشوند درون بازداشتگاها و اردوگاه های کار اجباری چه خبر بود. هدف ما زاویه بیرونی و یا نگاه از بیرون به مسائل نبود، بلکه نگاه از دورن بود. به نظر من این به رسمیت شناختن و همدردی با عده بسیاری است.» داستان فیلم در اکتبر ۱۹۴۴ روی می دهد. شائول، زندانی یهودی که در اردوگاه آشوئیتس اجساد زندانی های دیگر را در کوره می سوزاند، فکر می کند جسد پسرش را در میان اجساد دیده است. برخلاف وظیفه اش که سوزاندن جسد است، تصمیم به خاکسپاری محترمانه او می گیرد. کلوز آپ دائمی و نحوه تصویر برداری ویژه، مخاطب را به عمق داستان و شانه به شانه شائول پیش می برد.

مدیر فیلمبرداری می گوید: «برای ما مهم بود که فیلم با سبک دستی ساخته نشود و به سادگی دیده نشود. مثلا فیلمی با ساختار ساده نیم ساعته خوب نبود. با سنگینی داستان هماهنگی نداشت و حق مطلب را ادا نمی کرد. رویکرد تصویری و بصری مناسب که بیننده را جذب کند برای ما بسیار مهم بود، می خواستیم مخاطب میخکوب شود و این تراژدی و جنون را تا آخر دنبال کند.»

فیلم در رشته های مختلف از جمله کارگردانی، سینماتوگرافی، صداگذاری و بازیگران برنده جایزه شده است. موفقیت آن از جشنواره کن شروع شد و در گلدن گلوب درخشید. این اولین باری است که یک فیلم مجار برنده این جایزه می شود. به گفته تهیه کننده رویکرد تازه فیلم در موفقیت آن تاثیر زیادی داشته است. تهیه کننده فیلم در نشست خبری گفت: «می تواند صدای تازه ای باشد و با مخاطب ارتباط برقرار کند. پس از سالهای سال و بازماندگان اندک این جنایت، هنوز می توان این داستان، چیزی به نام هولوکاست را بیان کرد. آن هم با زبانی که تا به حال گفته نشده است. ما معتقدیم تا به حال چنین فیلمی ساخته نشده است.»

فیلم «پسر شائول»، در سینماهای ۸۰ کشور دنیا نمایش داده خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد