Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

اکران فیلم «۱۳ ساعت: سربازان مخفی بن غازی»، ماجرای حمله به سفارت آمریکا

اکران فیلم «۱۳ ساعت: سربازان مخفی بن غازی»، ماجرای حمله به سفارت آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فیلم «۱۳ ساعت: سربازان مخفی بن غازی»، روایت حمله به مجتمع دیپلماتیک آمریکا در بن غازی لیبی است. سال ۲۰۱۲، افراد مسلح وابسته به انصار الشریعه به مجتمع

آگهی

فیلم «۱۳ ساعت: سربازان مخفی بن غازی»، روایت حمله به مجتمع دیپلماتیک آمریکا در بن غازی لیبی است. سال ۲۰۱۲، افراد مسلح وابسته به انصار الشریعه به مجتمع دیپلماتیک آمریکا حمله کرده و سفیر آمریکا و یکی از مسئولان را به قتل می رسانند. شش نفر از سربازان کهنه کار آمریکایی در تلاشی خودجوش، اقدام به نجات کارمندان سفارت می کنند. افتتاحیه فیلم نه در لس آنجلس، بلکه بر خلاف عرف معمول، دراستادیوم فوتبال دالاس برگزار شد. مایکل بی، کارگردان فیلم که تجربه زیادی در ساختن فیلم های درام نظامی و عملی – تخیلی از جمله «آرماگدون»، «پرل هاربر» و «ترانسفورمرها» دارد گفت: «آن شب (شب حمله) تراژیک و ناگوار اما الهام بخش است. برای من سالها کار کردن با این همه نیروهای ویژه عملیاتی، با ۲۰ سال خدمت در ارتش، خیلی از این تیپ آدمها را می شناسم، نوع ویژه ای هستند. فیلم، فداکاری آنها و حقیقت را در مقابل بیننده قرار می دهد.»

در آن شب،۱۲۰ تا ۱۵۰ فرد مسلح وابسته به گروه شبه نظامی انصار الشریعه به سفارت آمریکا در بن غازی حمله کردند. جان کراسینسکی در نقش تفنگدار آمریکایی داوطلب نجات جان کارمندان آمریکایی می گوید برای ایفای نقش و شناخت او، باید با این فرد دیدار می کرد. جان کراسینسکی گفت: «تجربه سنگین و پراحساسی بود. در نقش فرد واقعی و زنده و بویژه با تجربه و حساسیت سیاسی بسیار بالا بازی نکرده بودم. مهمترین نکته دیدار با جک سیلوا بود. بسیار سخاوتمندانه رفتار کرد و همه اطلاعاتی را که می خواستم در اختیارم گذاشت.»

جک سیلوا، سرباز کهنه کار، یکی از بازماندگان این رویداد است. او که همراه با ستاره ها به نمایش افتتاحیه آمده با اشاره به اولین باری که فیلم را دید می گوید: «یادم است مایکل بی آمد و گفت نظرت چیه؟ گفتم میدانی وحشتناک، احساس تو خالی بودن می کنم. نگران شد. من گفتم نه خوب بود. من را به بن غازی برگرداندی، که یادآور چیزهایی بود که در افغانستان، پاکستان، عراق، یمن و اردن بر من گذشت. و گفتم باید این حس را پیدا می کردم.»

مراحل فیلمبرداری فیلم «۱۳ ساعت: سربازان مخفی بن غازی» که بر اساس واقعیت ساخته شده، سال گذشته با بودجه ۵۰ میلیون دلار در مالت و مراکش انجام شد. فیلم اکنون در اکران بین المللی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد