Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فیلم های برگزیده در جشنواره تسالونیکی یونان

فیلم های برگزیده در جشنواره تسالونیکی یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پنجاه و ششمین دوره جشنواره فیلم تسالونیکی از ششم تا پانزدهم نوامبر برگزار شد. در این فستیوال بین المللی که بزرگترین رویداد سینمایی یونان است بیش از

آگهی

پنجاه و ششمین دوره جشنواره فیلم تسالونیکی از ششم تا پانزدهم نوامبر برگزار شد. در این فستیوال بین المللی که بزرگترین رویداد سینمایی یونان است بیش از ۲۰۰ فیلم از کشورهای مختلف با موضوعات گوناگون شرکت داشتند.

دیمیتری ایپیدس، مدیر جشنواره با اشاره به چالش های فستیوال می گوید: «هدف ما گسترش جشنواره و دعوت از روند های نو و مستقل سینمایی است. جشنواره برای همه بویژه نسل جوان است. مخاطبان می توانند تازه های سینما را تجربه کنند. زیرا هنر خود را بازآفرینی می کند.»

جایزه بهترین فیلم، الکساندر طلایی، نصیب فیلم «قوچ» ساخته گریمور هاکونارسون، فیلمساز ایسلندی شد. فیلم داستان دو برادر است که پس از چهل سال اختلاف و بیگانگی، برای موضوعی مهم و حساس، گوسفندانشان، به هم نزدیک می شوند.

فیلم «زمین و سایه» برنده جایزه الکساندر نقره ای ساخته سزار آسه بدو، کارگردان کلمبیایی داستان کارگری است که پس از سالهای طولانی نزد همسر سابق، پسر بیمار و نوه هایش بر می گردد. «زمین و سایه» در پس زمینه مزارع نیشکر، روایتی از زندگی روزمره جامعه کلمبیا با ترکیبی از نمادگرایی و واقعیت گرایی است. فیلم برنده جایره دوربین طلایی فستیوال کن امسال شد. سزار آسه بدو می گوید: «فیلم می خواهد مشکلات کارگران در دنیای امروز را به ما نشان دهد. هدف من فقط نشان دادن مشکلات آنها و دادن فرصتی است که صدای این گروه شنیده شود.»

«راه لاپاز» اولین ساخته فرانسیسکو وارونه، کارگردان ۳۷ ساله آرژانتینی اهل بوئنوس آیرس فیلم دیگر جشنواره بود. فیلم داستان پیرمرد مسلمانی است که از یک راننده تازه کار می خواهد با پژوی ۵۰۵ کهنه اش، او را به شهر لاپاز ببرد تا از آنجا راهی مکه شود. این سفر طولانی هزاران کلیومتری خالی از تجربه های جالب این همزیستی عجیب نیست و فیلمبرداری آن به گفته کارگردان برای گروه کار ساده ای نبود.

رونار رونارسون، کارگردان ایسلندی در «پرستوها» زندگی نوجوان ایسلندی و پدرش در برگشت به شهر زادگاه و رودرویی با مشکلات خانوادگی را ترسیم می کند. این داستان به غایت انسانی نمایشی از تلاش برای سروسامان دادن به زندگی در پس زمینه ای از چشم اندازهای زیبای ایسلند است. فیلم برنده دستاورد هنری جشنواره شد. کارگردان با اشاره به تاثیر تجربه های شخصی در ساخت فیلم می گوید: «البته که من با قلب و مغزم می نویسم. مغز به یاری قلب می آید. اما در هر صورت برای من مهم نوشتن با قلب است. مسلما داستان از خودم است حال یا از تجربه های شخصی خودم و یا تفسیری از تجربه هایی که دوستان نزدیکم از سر گذرانده اند.»

جشنواره از آرنود دشپلان کارگردان فرانسوی تجلیل ویژه به عمل آورد. بزرگداشت کارگردان ۵۵ ساله شامل نمایش اولین فیلم او ساخت سال ۱۹۹۱ به نام «زندگی مرگان» بود که با موفقیت بین المللی همراه شد. «روزهای طلایی من» تازه ترین فیلم آرنود دشپلان روایتی از سالهای جوانی است. آرنود دشپلان می گوید: «اولین باری است که به عنوان کارگردان به اینجا آمده ام. نمایش فیلم های گذشته و امروز من، ارتباط و بحث با مخاطبان یونانی فرصت فوق العاده و مهمی بود. احساس رضایت می کنم و خیلی تاثیرگذار بود.»

خبرنگار یورونیوز با ارسال این گزارش از شهر تسالونیکی، محل برگزاری جشنواره می گوید: «به رغم بحران اقتصادی و مشکلات بودجه ای، پنجاه و ششمین جشنواره تسالونیکی یکی از بهترین برنامه های سالهای اخیر را عرضه کرد. تمرکز فستیوال روی روندهای تازه و مستقل سینمایی و همچنین سینمای گذشته و امروز بین المللی بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد