مسجد کبود از دید چشم ماهی (آلبوم عکس)

مسجد کبود از دید چشم ماهی (آلبوم عکس)
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

معماری مسجد کبود یا روضۀ شریف نمونه‌ ای از معماری اسلامی شهر مزار شریف افغانستان است که در دورۀ سلطان حسین بایقرا بنا شده و در سال‌های اخیر نوسازی‌ها و تزئیناتی در ایوان ورودی و دیگر بخش‌ها صورت گرفته‌است. در قسمت جنوب‌غربی روضه، گنبد و ایوان (بارگاه) بزرگی دیده می‌شود که احتمالا متعلق به عصر تیموریان است. در داخل رواق کوچکی، در سمت چپ درب ورودی، سنگ قبری تزئین‌شده از مرمر وجود دارد که احتمالا از عصر غزنویان است. مزار شریف در ده کیلومتری شرق شهر باستانی بلخ است.

گفته می شود که در عصر شاهرخ شاه تیموری، به همت همسرش گوهرشاد بیگم، این مزار تعمیر شد. در این مزار کتابی به نام تاریخچه روضه شریف وجود دارد که در آن آمده‌است این محل، مزار امیرالمومنین حضرت علی امام نخست شیعیان است است. این درحالی است که به اعتقاد اغلب مسلمانان مزار علی بن ابی‌طالب در شهرنجف و در کشور عراق قرار دارد.

این عکس ها توسط محمد عاطف آرین عکاس و خبرنگار آزاد از افغانستان برای یورونیوز ارسال شده است. وی در توضیح عکس های خود می نویسد: «این مجموعه یک فوتوهستوری از روضه‌شریف از دید چشم‌ماهی است چرا که این عکس‌ها با لنز Fish-eye گرفته‌ شده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک دختر دانش‌آموز پس از ۱۰ سال از اسارت بوکوحرام نجات یافت

وضع تحریم‌های جدید علیه نفت ایران در بسته کمک‌های مالی آمریکا به اسرائيل و اوکراین

سکوت رسمی تهران و تل‌آویو درباره تهاجم هوایی به ایران؛ رسانه‌های دو طرف چه گفتند؟