Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استبداد و ابتذال طبقه مرفه مصر در نمایش «شام آخر»

استبداد و ابتذال طبقه مرفه مصر در نمایش «شام آخر»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«شام آخر»، به کارگردانی احمد العطار یکی از نمایشهایی است که در شصت و نهمین دوره جشنواره تئاتر آوینیون در فرانسه روی صحنه رفت. کارگردان مصری جامعه ای

آگهی

«شام آخر»، به کارگردانی احمد العطار یکی از نمایشهایی است که در شصت و نهمین دوره جشنواره تئاتر آوینیون در فرانسه روی صحنه رفت. کارگردان مصری جامعه ای را به نمایش می گذارد که نمی تواند خود را از بند مستبدان و خودکامگان رها کند.

در حالی که مصر در دوران بعد از انقلاب اش با چالش های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بسیاری رو به رو است، شخصیتهای این نمایش، بی اعتنا و سبک سر به نظر می رسند و مردم را تحقیر می کنند.

العطار می گوید: «موضوع نمایش، فراتر از تحولات سیاسی است. هنر، زبان حال جامعه ای است که خودش دیگر نمی تواند حرف بزند.»

«شام آخر» تصویری مضحک و اغراق شده از طبقه مرفه مصر به نمایش می گذارد و بحثهای سطحی و بی ربط آنها و توخالی بودن شان را نشان می دهد.

بطرس غالی، یکی از بازیگران نمایش می گوید: «از اول تا آخر نمایش با همین طبقه سر و کار داریم. همه حرفهای این قشر از جامعه، مبتذل و بی اهمیت است. این آدمها فقط به پول علاقه دارند، به واقعیات علاقه ای ندارند.»

در «شام آخر» آدم هایی هم هستند که هیچ حرفی نمی زنند: خدمتکاران و بندگان. تضاد تصویری شدیدی بین اربابان و بندگان وجود دارد و رابطه این دو بسیار پیچیده است.

ناندا محمد، یکی دیگر از بازیگران این نمایش می گوید: «مشخصه خانواده های مرفه روابط جنجالی و سطحی است. وانمود می کنند که اوضاع آرام است، اما همه چیز بر اساس تظاهر و چشم و همچشمی است.»

این طبقه مسلط در جامعه، مبتذل، خودسر، پرافاده، و حریص به نظر می رسد، و مراقب است که هیچ تغییر در وضع جاری اتفاق نیافتد. شخصیتهای اصلی نمایش دائم در حال وراجی اند و زندگی شان پوچ و بی معنی است. «شام آخر» روایتی بشدت واقع گرایانه و مستند از زندگی آنها است.

احمد العطار می گوید: «واقعیتی که در صحنه روایت می شود بی معنی است. دنیای آدمهای این طبقه بسته و بدون تغییر است. از تغییر کردن امتناع می کنند و به همین خاطر هم دنیایشان پوچ و بی معنی است.»

«شام آخر» ساختار جامعه مصر را به نمایش می گذارد، جامعه ای طبقاتی که مشخصه اش استبداد و پدرسالاری است و زیردستان در آن اسیر فقر و فلاکت اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟