تجلیل از لاریسا شپیتکو در جشنوارۀ فیلم کارلووی واری

تجلیل از لاریسا شپیتکو در جشنوارۀ فیلم کارلووی واری
Copyright 
نگارش از Parviz Jahed
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جشنوارۀ فیلم کارلووی واری در جمهوری چک امسال از لاریسا شپیتکو، کارگردان زن مطرح اوکراینی تجلیل می کند. در برنامۀ تجلیل از شپیتکو، فیلم های «عروج»، «آغاز یک عصر ناشناخته»، «گرما»، «بال ها»، و «من و تو»، به نمایش درمی آید.

لاریسا شپیتکو، در سال ۱۹۷۹ در یک حادثه رانندگی در۴۱ سالگی از دنیا رفت. او هنگام مرگ، مشغول ساختن فیلم جدیدی بود که ناتمام ماند.

فیلم «عروج» شپیتکو از مهمترین فیلم هایی است که در دوران کمونیسم در روسیه ساخته شد و در سال ۱۹۷۷ جایزۀ خرس طلایی جشنوارۀ فیلم برلین را به دست آورد. «عروج» با اینکه در سال های قبل از انقلاب ساخته شد اما به خاطر حساسیت رژیم شاه به محصولات سینمایی کشورهای کمونیستی به صورت عمومی در ایران اکران نشد اما بعد از انقلاب اسلامی و به دنبال موج دوبله و نمایش فیلم های پارتیزانی و انقلابی شوروی و اروپای شرقی، «عروج» نیز دوبله شد و بارها در سینماها و از تلویزیون ایران به نمایش درآمد.

شپیتکو پیش از مرگ با فیلم‌هایش دو بار در جشنواره کارلووی واری شرکت کرد و یک بار نیز برنده جایزۀ اصلی این جشنواره شد. الم کلیموف همسر شپیتکو، از کارگردان های سرشناس سینمای روسیه است که فیلم «بیا و بنگر» او در ایران شهرت زیادی دارد.

جشنوارۀ فیلم کارلووی واری، مهمترین رویداد سینمایی اروپای شرقی است که همواره در برنامه هایش تاکید ویژه ای روی سینماگران جوان و مستقل از سراسر جهان دارد.

اين جشنواره که در شهر قديمی و تاريخی کارلووی واری، در ۱۲۰ کيلومتری پراگ و نزديک مرز آلمان، برگزار می‌شود، مورد توجه بسياری از فيلمسازان و بازيگران و چهره‌های سرشناس سينمايی دنياست و هرساله تعداد زيادی از اين افراد در آن شرکت می‌کنند.

غیبت سینمای ایران

امسال برخلاف سال های گذشته، هیچ فیلمی از سینمای ایران در این جشنواره حضور ندارد در حالی که در دوره های گذشته، سینمای ایرانی حضور چشمگیری در این جشنواره داشت و فیلم های ایرانی جوایز مهمی از آن دریافت کردند. فیلم «ناصرالدین شاه آکتور سینما» ساخته محسن مخملباف در سال ۱۹۹۲ جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره را از آنِ خود کرد.

در سال ۲۰۰۰ نیز حمید فرخ نژاد، بازیگر فیلم «عروس آتش» جایزه بهترین بازیگر مرد را کسب کرد و در سال ۲۰۰۹ عبدالرضا کاهانی، جایزه ویژه هیئت داوران این جشنواره را برای فیلم «بیست» به دست آورد. لیلا حاتمی نیز در سال ۲۰۱۲ به خاطر بازی در فیلم «پله آخر» برندۀ جایزه بهترین بازیگر زن این جشنواره شد.

جشنواره فیلم کارلووی واری روز یازدهم ژوئیه به کار خود پایان می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه روابط ایران و اسرائیل بر ژئوپلیتیک خاورمیانه سایه افکنده است؟

اردوغان در بحبوحه مذاکرات با بغداد به اقلیم کردستان عراق سفر خواهد کرد

بیمارستانی در اسپانیا برای تقویت روحیه بیماران از سگ‌ها کمک می‌گیرد