Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نگاهی به دو مستند درباره آورگان سوری و ملاله یوسف زی

نگاهی به دو مستند درباره آورگان سوری و ملاله یوسف زی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

زندگی در بزرگترین ارودگاه آوارگان جهان، خواب در چادر بین هزاران آواره، در ۱۵ کیلومتری مرز سوریه چگونه می گذرد؟ این پرسش موضوع فیلم «سلام همسایه» است

آگهی

زندگی در بزرگترین ارودگاه آوارگان جهان، خواب در چادر بین هزاران آواره، در ۱۵ کیلومتری مرز سوریه چگونه می گذرد؟ این پرسش موضوع فیلم «سلام همسایه» است که همزمان با روز جهانی پناهجویان (۲۰ ژوئن) در جشنواره بین المللی فیلمهای مستند در واشنگتن دی سی روی پرده رفت.

فیلم، داستان یک ماه زندگی زاک اینگراسی ۲۵ ساله و کریس تمپل ۲۶ ساله را در اردوگاه پناهجویان زعتری در اردن دنبال می کند. این دو خود کارگردان های فیلم هستند.

زاک اینگراسی می گوید: «باید دست به دست هم دهیم و به جای اینکه فکر کنیم این مردم باری بر دوش ما هستند، آنها را با آغوش گرم پذیرا شویم. باید به آنها مثل انسانهایی شبیه خودمان نگاه کنیم، و در این بزرگترین اردوگاه آوارگان از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون، درهایی را به رویشان باز کنیم.»

حضور ۶۰۰ هزار پناهجو در اردن ثبت شده است که بر اساس آمار کمیسریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بیشترشان در مناطق شهری زندگی می کنند و صد هزار نفر نیز در اردوگاهها ساکن هستند.

مستند «نامم را ملاله گذاشت»

فیلم «نامم را ملاله گذاشت» مستندی است در باره زندگی ملاله یوسف زی، برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۴. فیلم را دیویس گوگنهایم کارگردانی کرده است.

در این مستند از نزدیک با دختری آشنا می شویم که تبدیل به نماد جهانی مبارزه برای حق تحصیل زنان شده است. در سال ۲۰۱۲، ملاله دانش آموزی ۱۵ ساله بود که اعضای گروه طالبان پاکستان به دلیل مبارزاتش علیه تلاشهای آنها برای ممنوع کردن آموزش دختران، به او تیراندازای و بشدت مجروحش کردند.

ملاله با رهبران مختلف جهان، از جمله باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و الیزابت دوم، ملکه بریتانیا ملاقات و در سازمان ملل سخنرانی کرده است.

وی در هفده سالگی جوانترین فرد تاریخ بود که جایزه صلح نوبل را دریافت کرده است. روز ۱۲ ژوئيه ملاله ۱۸ ساله می شود.

مستند«نامم را ملاله گذاشت» پاییز امسال در ایالات متحده روی پرده خواهد رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد