ناپلئون و جنگ واترلو در بلژیک جاودانه شد

ناپلئون و جنگ واترلو در بلژیک جاودانه شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به مناسبت دویست سالگی جنگ واترلو، نمایشگاه یادبود نوآورانه ای در محل این جنگ تعیین کننده ساخته شده است. این موزه برای حفظ محل، در زیرزمین بنا شده

آگهی

به مناسبت دویست سالگی جنگ واترلو، نمایشگاه یادبود نوآورانه ای در محل این جنگ تعیین کننده ساخته شده است. این موزه برای حفظ محل، در زیرزمین بنا شده است.

انتظار می رود که با افتتاح این بنای یادبود، تعداد بازدیدکنندگان محل جنگ واترلو که “بوت دو لیون” نام دارد از سیصد هزار نفر به پانصد هزار نفر در سال برسد.

دو قرن پس از ۱۸ ژوئن ۱۸۱۵که سقوط قطعی ناپلئون در مقابل متحدان را رقم زد، این نمایشگاه به زمان گذشته برگشته و یادآور انقلاب فرانسه، تخته پرش امپراتور آینده و جنگ ها و فتوحات اوست که دشمنان زیادی برایش به بار آورد.

سخنگوی فیلیپ شیوی، تهیه کننده و طراح این مجموعه می گوید: “از زمینه تاریخی و مسائل مربوط به جنگ شروع می کنیم و پیش می رویم و بتدریج این مسائل را می شکافیم و زمان بندی تاریخی شروع جنگ و شکل گیری نزدیک شدن رهبران اروپایی علیه ناپلئون را نشان می دهیم.”

این نمایشگاه، برای جلب بازدیدکنندگان، آنان را در بازی با تصاویر کامپیوتری نشان داده شده دخالت می دهد.

به گفته مسئولان این نمایشگاه دائمی، تابلوهای متحرکی که درست شده بر اساس نقاشی های معروف از صحنه های جنگهای بزرگ قبل از واترلو ساخته شده است.

فیلمی نیز بصورت سه بعدی در ارتباط با جنگ واترلو بر اکران پانورامیک نشان داده می شود. جرارد کوربیو این فیلم را بر اساس واقعیت ساخته است.

سرنوشت ناپلئون در واترلو رقم زده شد. وی که یکسال پیش مجبور شده بود عقب نشینی کند، برای کسب قدرت سه ماه فرانسه را با ارتش خود طی کرد ولی در بلژیک با دشواری روبرو شد و دشمنان بریتانیایی، هلندی و بلژیکی و پروسی ها در این جنگ خونین ضربه نهایی را به او وارد کردند.

نتایج جنگ واترلو بخش پایانی نمایشگاه را تشکیل می دهد. بر اساس محاسبات انجام شده، در این جنگ ۴۵ هزار کشته و زخمی به بار آمد. پیروزمندان نقشه جغرافیای سیاسی اروپا را تغییر دادند ولی برانگیخته شدن احساسات ملی و و لیبرال ناشی از فتوحات ناپلئون در دهه های آینده مرزها را تکان داد.

در پایان مسیر، بازدید کننده ها احساس خود و تأثیر نمایشگاه را چنین توصیف می کنند:

“نمی توانستیم مجسم کنیم در این دوره جنگ چگونه بوده و چقدر کشته به بار آورده و چه شهامتی می طلبیده.”

“برای من یک مرور تاریخی و بروز رسانی اطلاعات از یک دوره تاریخی پرجاذبه بود.”

“خیلی آموزنده بود، تکمیل بود، مسیر منطقی جنگ را از ابتدا تا انتها نشان می داد و همه اینها با زمینه تاریخی اش از جنگ همراه بود.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناپلئون و جنگ واترلو در بلژیک جاودانه شد

بزرگداشت دویستمین سالگرد نبرد واترلو در بلژیک

ماکت چهل متر مربعی از میدان جنگ واترلو