Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پویانماییِ اقتباسی «پیامبر» بر اساس کتاب جبران خلیل جبران

پویانماییِ اقتباسی «پیامبر» بر اساس کتاب جبران خلیل جبران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

امسال درجشنواره بین المللی فیلمهای پویانمایی اَنسی ۲۱۵ فیلم در بخش مسابقه از ۴۰ کشور شرکت داشتند. یورونیوز از این فستیوال که یکی از رویدادهای مهم بین المللی در حوزه فیلمهای پویانمایی است. گزارشی تهیه

آگهی

«جشنواره بین المللی پویانمایی اَنسی» از ۱۵ تا ۲۰ ژوئن درشهر اَنسی فرانسه برگزار می شود. این جشنواره که از سال ۱۹۶۰ کارش را شروع کرده، یکی از چهار رویداد مهم جهانی در حوزه فیلمهای پویانمایی است. سه جشنواره بین المللی دیگر در اوتاوای کانادا، هیروشیمای ژاپن، و زاگربِ کرواسی برگزارمی شوند. فرد پونسار، خبرنگار یورونیوز از سی و نهمین دوره این فستیوال گزارشی تهیه کرده است.

درجشنواره بین المللی پویانمایی انسی، امسال ۲۱۵ فیلم در بخش مسابقه از ۴۰ کشور شرکت داشتند. فیلم افتتاحیه این دوره از جشنواره، انیمشین «پیامبر» ساخته سلما هایک پینو بود که براساس کتاب مشهور جبران خلیل جبران، نویسنده لبنانی ساخته شده است.

«پیامبر» جبران که یکی از پرفروشترین کتابهایی جهان است و بیش از ۹۰ سال پیش نوشته شده است، کتابی است درباب صلح، عشق و برادری. پویانمایی «پیامبر» داستان شاعری به نام مصطفی است که به خاطر نوشته هایش در زندان است و اشعارش را مانند درسهایی برای زندگی ارائه می کند.

روژه الر کارگردان این پویانمایی، چارچوب کلی آنرا ساخته است. وی می گوید برای ساخت این انیمیشنِ اقتباسی با چالشهای زیادی، بویژه برای یافتن خط روایی بین اشعار روبرو بوده است.

وی می افزاید: «فیلمنامه از روی کتابی نوشته شده است که محتوایِ داستانی چندانی ندارد. مشکل اصلی ما افزودن عناصر روایی به فیلم بود، و اینکه راهی پیدا کنیم تا اشعار را در متن روایت قرار دهیم، به گونه ای که به شکلی طبیعی از متن روایت برخیزند.»

اقتباس پویانمایی «پیامبر» خلیل جبران کاری گروهی است: سلما هایِک و روژه الر برای ساخت این انیمیشن از ۹ هنرمند پویانما کمک گرفته اند. هر یک از این افراد یکی از اشعار خلیل جبران را به تصویر کشیده است. به این ترتیب حاصل کار، اثری است که در آن تصاویر و ویدئو کلیپهای موسیقی، موزاییک وار در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

محمد سعید حارب، یکی از هنرمندانی است که از امارات عربی متحده در این پروژه شرکت کرده است. وی می گوید: «احساس غرور می کنم، چون ادبیات عرب پر است از داستان های مثل علاءالدین، علی بابا و هزار و یک شب که خیلی هم قدیمی هستند. اما کتاب [پیامبر] جدید و مشهور است و یکی از پرفروش ترین کتابهای دنیاست. ما همه اینجا گرد آمده ایم که خلاقیت فرهنگ عرب را جشن بگیریم.»

جشنواره بین المللی فیلمهای پویانمایی انسی با پشتیبانی انجمن بین المللی انیمیشن برگزار می شود. مارسل ژان مدیر هنری فستیوال انسی درباره اهمیت جهانی آن به خبرنگار یورونیوز می گوید:« فکر نمی کنم هیچ جشنواره پویا نمایی دیگری در سطح جهانی بتواند با فستیوال انسی رقابت کند. اینجا هم یک جشنواره است هم بازاری برای فیملهای پویانمایی. این دو باعث می شو که این رویداد از موقعیتی استثنایی برخوردار شود و بتوان آن را با فستیوالهای مشهوری چون جشنوراه ونیز، لوکارنو یا تورونتو مقایسه کرد.»
فرد پونسار، خبرنگار یورونیوز می گوید: «نمایش صدها پویانمایی، رقابت بین انیمیشنهای کوتاه و بلند، نمایش فیلمها در فضای باز، برگزاری باشکوه مراسم اکران فیلم، همه اینها اَنسی را به یکی از مهمترین مکان های ملاقات پویانماها تبدیل کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد