Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

درخشش سینمای فرانسه در جشنواره کن

درخشش سینمای فرانسه در جشنواره کن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم کن برای فرانسوی ها افتخار آمیز بود. هیات داوران این دوره به ریاست برادران کوئن روز یکشنبه برندگان بزرگ این دوره را

آگهی

شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم کن برای فرانسوی ها افتخار آمیز بود.

هیات داوران این دوره به ریاست برادران کوئن روز یکشنبه برندگان بزرگ این دوره را اعلام کرد. فیلم «دیپان» که فیلمی عاشقانه و خشن به کارگردانی ژاک اودیار، کارگردان فرانسوی است نخل طلا را دریافت کرد. این فیلم سرنوشت پناهندگانی از سریلانکا را در فرانسه دنبال می کند.

اودیار پیش از این در جشنواره کن جایزه بهترین فیلمنامه و جایزه بزرگ هیات داوران را برای فیلم «یک پیامبر» دریافت کرده بود.

او می گوید: «این فیلمی است که برای من حداقل فیلمی پرخطر و خطرناک بود. این را در شیوه پیش بردن روایت حس کردم و بسیار از اینکه در پایان تبدیل به فیلمی پربیننده و مورد پسند شد تعجب کردم.
بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم زیرا می دانید که این جایزه توسط برادران کوئن داده شده است…همیشه حضور روی این صحنه برای من مهم بوده است. جایی که آدمهایی را می دیدم که علاقه به انجام کار سینمایی را در من به وجود می آوردند.»

در فیلم «دیپان» یک سرباز قدیمی که از جنگ داخلی سریلانکا فرار کرده، همراه با یک زن جوان و دختری کوچک خود را یک خانواده معرفی می کنند. آنها به فرانسه مهاجرت می کنند و در حالی که یکدیگر را نمی شناسند در محله ای پرتنش در حومه شهر ساکن می شوند و تلاش می کنند خانه و زندگی ای برای خود بسازند.

فیلم «پسر سائول» همانطور که انتظار می رفت در میان برندگان جشنواره حضور داشت. اولین فیلم لاسلو نِمِش کارگردان اهل مجارستان جایزه بزرگ هیات داوران را دریافت کرد. موضوع این فیلم هولوکاست و اتاق های گاز اردوگاه های نازی است.

لاسلو نِمِش، کارگردان فیلم «پسر سائول» می گوید: «به نظرم هولوکاست چیزی است که سایه اش هنوز بر سر قاره اروپا حضور دارد. هنوز وجود دارد و می توانید آن را حس کنید. به نوعی زخمی باز از طرف نیروهایی پنهان است که هنوز هم می توانید آنها را حس کنید. فکر می کنم که آنچه رخ داده باید به نسل جدید ارائه شود و آزادانه درباره آن بحث شود و ما فیلم را به همین دلیل ساختیم.»

این فیلم تکان دهنده داستان فردی یهودی را روایت می کند که مجبور می شود به عنوان سوندرکماندو در اردوگاه کار اجباری کار کند. او مامور هدایت زندانیان دیگر به اتاق های گاز در آشویتس و سپس نابود کردن اجساد آنها است.

جایزه بهترین هنرپیشه زن به طور مشترک به امانوئل برکو، بازیگر فرانسوی فیلم «پادشاه من» ساخته مایوان و رونی مارا، بازیگر امریکایی فیلم «کارول» تعلق گرفت.

امانوئل برکو می گوید: «اگر من اینجا هستم به خاطر ایده مایوان است که به من نقش اصلی فیلمی که پس از «پلیس» ساخت را داد. من بازیگری شناخته شده نیستم، بازیگر جوانی هم نیستم. مایوان این خصوصیت خاص را دارد که این استانداردها و آنچه آنها انجام می دهند برایش مهم نبودند. او وقتی ایده ای دارد آن را تا آخر و علی رغم همه موانع دنبال می کند. واضح است که من شانس ایفای این نقش فوق العاده را مدیون او هستم.»

تونی در فیلم «پادشاه من» بعد از تصادف اسکی به یک مرکز توانبخشی برده می شود. او به کادر پزشکی و مُسکن ها وابسته شده است و به تدریج ماجرای پر تنشی که با جورجیو داشته است را به یاد می آورد.

ونسان لندون، هنرپیشه فرانسوی توانست برای ایفای نقش در فیلم «قانون بازار» جایزه بهترین هنرپیشه مرد جشنواره را کسب کند. این اولین جایزه کارنامه هنری پربار او است.

لندون نیز به کارگردان فیلمش ادای احترام می کند: «یک بازیگر بدون کارگردانی که او را دوست داشته باشد و خیر او را بخواهد و او را مهربانانه نگاه کند نمی تواند کاری انجام دهد. در نتیجه استفان بریزه در این جایزه با من شریک است. در مورد ایفای نقش مرد باید بگویم که این فیلمی است که من در آن خیلی جلوی دوربین حضور دارم. در نتیجه این جایزه ای برای ایفای نقش خود فیلم است و من از این جهت بسیار برای استفان خوشحال هستم که بازیگر خود را برای اولین بار در زندگیش به اینجا رساند.»

در فیلم «قانون بازار» تیری که ۵۱ ساله است و بیست ماه بیکار بوده است شغل جدیدی پیدا می کند که او را در برابر معمایی اخلاقی قرار می دهد. او باید تصمیم بگیرد که برای حفظ شغلش آیا می تواند هر چیزی را بپذیرد یا خیر؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد