Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مد در دوران جیره بندی و جنگ جهانی دوم

مد در دوران جیره بندی و جنگ جهانی دوم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز هشتم ماه مه سال 1945با پیروزی نیروهای متفقین جنگ جهانی دوم در اروپا پایان یافت. هزاران نفر پیروزی را در خیابانها جشن گرفتند و پس از سال ها

آگهی

روز هشتم ماه مه سال 1945با پیروزی نیروهای متفقین جنگ جهانی دوم در اروپا پایان یافت. هزاران نفر پیروزی را در خیابانها جشن گرفتند و پس از سال ها سختی، آماده بهتر شدن وضعیت بودند.

برای تجسم زندگی در آن روزها، نمایشگاهی به نام مد در دوران جیره بندی در موزه سلطنتی جنگ بریتانیا برپا شده است. یک تاریخدان موزه سلطنتی جنگ با اشاره به سختی وضعیت در زمان جنگ می گوید: «سال 1941 دولت تصمیم گرفت علاوه بر سایر اقلام، جیره بندی را به پوشاک هم تعمیم دهد. به این ترتیب مردم می توانستند سالی یک دست لباس بخرند که بر انتخاب آنها برای خرید لباس نو تاثیر زیادی داشت.»

محدودیت در پوشاک، مردم به تعمیر، وصله کردن و بافتنی، و همچنین تبدیل لباس های کهنه به لباسی تازه روی آوردند. از تعداد دکمه، پلیه و جیب لباس ها کم شد و دوبل شلوار و آستین لباس مردانه ممنوع شد.

لورا کلاتینگ، تاریخدان می افزاید: «جنگ یک پدیده مهم در جامعه است که تعین کننده همه تمایلات و سمت گیری های اجتماعی است، کم پوشی، ساده پوشی و داشتن ظاهری ساده و مرتب را تشویق می کند. سبکی که امروزه همان سبک کلاسیک دهه چهل میلادی شناخته می شود.»

شادی مردم در پایان جنگ در سال 1945 به معنی پایان سختی ها در پوشاک و غذا نبود. جیره بندی لباس تا چهار سال بعد و جیره بندی غذا تا نه سال پس از آن ادامه داشت
.
نمایشگاه مد در دوران جیره بندی تا آخر ماه اوت در لندن دایر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟