Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نگاهی به دو فیلم جشنواره «سینمای جنوب»

نگاهی به دو فیلم جشنواره «سینمای جنوب»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پانزدهمین دوره جشنواره «سینمای جنوب» در «انستیتو لومیر» شهر لیون برگزار شد. در این جشنواره که به سینمای فیلمسازان عرب زبان کشورهای خاورمیانه و شمال

آگهی

پانزدهمین دوره جشنواره «سینمای جنوب» در «انستیتو لومیر» شهر لیون برگزار شد. در این جشنواره که به سینمای فیلمسازان عرب زبان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا اختصاص دارد، سینماگران و بازیگرانی فیلمها نیز حضور داشتند. عاهد الکلاس، خبرنگار یورونیوز گزارشی از دو فیلم این جشنواره تهیه کرده است.

فیلم مصری «القط» یکی از ۹ فیلمی بود که در فستیوال امسال به نمایش درآمد. داستان فیلم درباره مردی به نام «القط» است که با قاچاقچیان اعضای بدن کودکان مبارزه می کند. وی برای انتقامجویی از کسانی که دخترش را ربوده اند ، دست به این کارمی زند، و بعد این مبارزه او را درگیر یک جنگ درونی با خود می کند: «القط» نگران است که مانند دشمنانش تبدیل به فردی جنایتکار شود.

عمرو واکد، بازیگر مصری نقش “القط” را بازی می کند، وی همچنین تهییه کننده این فیلم است. از نظر وی، کودکان زاغه نشینهای قاهره پدیده ای نگران کننده است. واکد می گوید: «مدتی پیش، مطلبی خواندم مربوط به کشف اعضای قطعه قطعه شده بدن یک کودک در زباله ها. از اینکه چنین چیزی می تواند در واقعیت وجود داشته باشد، شوکه شده بودم.» ابراهيم البطوط‎، نویسنده فیلمنامه از اساطیر مصر باستان الهام گرفته است. بنابر اسطوره ازیریس، “ست“، خدای تاریکی، برادرش ازیریس، را از روی حسادت می کشد و بدن او را ۱۴ تکه می کند. سپس ایزیس، الهه باززایی به دنبال جسد همسر خود می رود تا دوباره به او جان دهد.

واکد می گوید: «نخستین داستانی که در آن بدن کسی قطعه قطعه شده است، مربوط به اسطوره ازیریس است، که بعدها هم، نماد رستاخیز و زندگی بعد از مرگ شد.» وی می افزاید: «بدن انسان، از نگاه تمام ادیان دارای تقدس است. در یهودیت، مسیحیت، در اسلام و حتی نزد فراعنه مصر باستان هم بدن انسان مقدس بود. اما امروز رفتاری تحقیر آمیز با این بدن داریم.»

هشام زمان، فیلمساز کرد-نروژی فیلمش به نام «پیش از آنکه برف بیاید» (Before Snowfall) را در فستیوال امسال به نمایش گذاشت. فیلم داستان مردی به نام “سیار” است که روستایش در کردستان عراق را بقصد کشتن خواهرش ترک می کند. خواهر وی بدنبال عشق زندگی اش به اروپا گریخته است و سیار می خواهد این ننگ را از دامن خانواده پاک کند.

هشام زمان می گوید که یافتن کسی که نقش سیار را بازی کند، دو سال زمان برده است. وی درباره بازیگر نقش “سیار” می گوید: «وی در فیلم لباسها، کت و کفشهای خود را پوشیده است. می خواستم واقعی و طبیعی باشد. او تجربه بازیگری سینما ندارد و تا به حال پایش را از اقلیم کردستان بیرون نگذاشته بود، اما دقیقا همان ویژگی های شخصیت “سیار” روستایی در فیلمنامه را دارد.»

“سیار” مخفیانه با یک کامیون حامل نفت از عراق به ترکیه می رود و بعد در سفرش به اروپا با مشکلات و خطرهای زیادی روبرو می شود.

از نظر کارگردان، هم سیار و هم خواهرش، هر دو اسیر سنتهای دست و پاگیر هستند. “زمان” می افزاید:
«خواهر سیار، تنها قربانی نیست. خود او هم قربانی است. “سیار” هر کسی می تواند باشد: یک اروپایی یا یک نروژی. تقدیرش این بوده است که در این منطقه جغرافیایی که جنگ بخشی از زندگی روزمره است، بدنیا بیاید. و این مسئله بر او تاثیر می گذارد. او نتوانسته به مدرسه برود و درس بخواند اما مجبور بوده است از زندگی درس بگیرد.»

در فیلم «پیش از آنکه برف بیاید» بازیگران آماتور نقش بازی می کنند و فضای فیلم چیزی بین فضای فیلم های مستند و داستانی است.

عاهد الکلاس، خبرنگار یورونیوز می گوید: «جشنواره سینمای جنوب، نگاهی نو به بحرانهای دارد که دنیای عربی پشت سر گذاشته است. فیلمهایی که در اینجا نمایش داده می شود، تصویری از درد و رنج مردم این کشورها را به تماشاچیان اروپایی ارائه می کند.»

جشنواره «سینمای جنوب» از ۲۳ تا ۲۶ آوریل (سوم تا ششم اردیبهشت ماه) با همکاری انجمن “نگاهی به جنوب” برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد