Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

باکو؛ ششمین دوره جشنواره بین المللی موسیقی قارا قارایف

باکو؛ ششمین دوره جشنواره بین المللی موسیقی قارا قارایف
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باکو میزبان ششمین دوره جشنواره قارا قارایف، جشنواره بین المللی موسیقی معاصر بود. در این رویداد پنج روزه، آثار موسیقی مربوط به قرن بیستم و بیست و یکم

آگهی

باکو میزبان ششمین دوره جشنواره قارا قارایف، جشنواره بین المللی موسیقی معاصر بود. در این رویداد پنج روزه، آثار موسیقی مربوط به قرن بیستم و بیست و یکم اجرا شد، از قطعات مشهور گرفته تا قطعاتی که تاکنون کمتر اجرا شده اند.

قارا قاریف، یکی از برجسته ترین شاگردان دیمیتری شستاکویچ، آهنگساز روس بود که بعدها خود به یکی از آهنگسازان مهم و صاحب سبک آذربایجان در قرن بیستم تبدیل شد. فرج قارایف، پسر وی در فستیوال امسال درباره میراث برجای مانده از پدرش گفت: «پدرم با وجود شهرتی که در اتحاد جماهیر شوروی داشت، تصمیم گرفت سبکش را تغییر دهد و موسیقی دودِ کافونیک، یعنی موسیقی دوازده نغمه ای تدریس کند. این روش در آن زمان چندان استفاده نمی شد.»

فریده مامدووا، خواننده آذربایجانی سوپرانو در جشنواره امسال، آریای “شراب” را اجرا کرد. وی گفت: «از اجرای این قطعه واقعا لذت بردم. قطعه دشواری است و تا به حال هم خیلی اجرا نشده است. باید طوری آن را بخوانید که گویی خود، شراب هستید. در این قطعه، روح شراب آواز می خواند و خواننده حین اجرا باید همین تصویر را خلق کند.»

آهنگسازان آذربایجانی نیز در جشنواره بین المللی قارا قاریف آثار جدید خود را ارائه کردند. گروه سوییسی “ آنسامبل اکوت” با این آهنگسازان همکاری کردند. آویتا کوهن، نوازنده فلوت این گروه درباره تجربه های این تبادل فرهنگی گفت: «فرصت فوق العاده ای برای ملاقات و بده بستان فرهنگی است تا بتوانیم برخی ایده های خلاقانه را تحقق بخشیم. در اینجا توانستیم مستقیما با آهنگسازان [آذربایجانی] کار کنیم.»

جشنواره بین المللی موسیقی قارا قاریف از ۲۰ تا ۲۴ آوریل (۳۱ فروردین تا ۴ اردیبهشت ماه) در باکو برگزار شد. دوره بعدی این جشنواره موسیقی درسال ۲۰۱۸ میلادی و همزمان با صدمین سالگرد تولد قارا قارایف برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟