Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگو با یکی از کارگردانان «شمال»، مستند حذف شده از فستیوال استانبول

گفتگو با یکی از کارگردانان «شمال»، مستند حذف شده از فستیوال استانبول
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«شمال»، مستندی است که در سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم استانبول سرو صدای زیادی به پا کرد و این جشنواره را به تعطیلی کشاند. این فیلم درباره

آگهی

«شمال»، مستندی است که در سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم استانبول سرو صدای زیادی به پا کرد و این جشنواره را به تعطیلی کشاند. این فیلم درباره زندگی و اعتقادات شبه نظامیان حزب کارگر کردستان ترکیه موسوم به پ ک ک است که مدتهاست با ارتش دولت ترکیه مبارزه می کنند.

تنها چند ساعت قبل از نمایش فیلم در جشنواره بین المللی فیلم استانبول، وزارت فرهنگ ترکیه با بیان اینکه فیلم فاقد “مجوز نمایش تجاری” است، از اکران آن جلوگیری کردند. از دید برگزارکنندگان جشنواره و سینماگران ترکیه این اقدام، اقدامی سیاسی بود.

ولفگانگ اشپیندلر، خبرنگار یورونیوز با ارطغرل ماویوغلو، یکی از دو کارگردان این مستند گفتگو کرده است. خبرنگار یورونیوز از او می پرسد: چگونه می توان اعتماد شبه نظامیان “پ ک ک” را که از نظر دولت ترکیه تروریست هستند، جلب کرد؟

ماویوغلو می گوید: «من از سال ۱۹۸۵ خبرنگار بودم و رویکردم نسبت به این مسئله برای کسی پوشیده نیست. مردم می دانند که می توانند به من اعتماد کنند و من کسی نیستم که بخواهد واقعیتها را طور دیگری جلوه دهم.»

فیلم طی دوران آتش بس که در سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بین حزب کارگران کردستان و دولت ترکیه برقرار شد، ساخته و در اردوگاههای این شبه نظامیان فیلمبرداری شده است. در مستند «شمال» می بینیم که چگونه در حزبی که مبنای مبارزات خود را هویت ملی قرار داده، زنان حضوری پررنگ دارند.

با این حال ماویوغلو می گوید: «این فیلم، درباره زنان نیست. ما به اردوگاههای حزب کارگران کردستان، پ ک ک” رفتیم . در آنجا هم با زنان حرف زدیم، هم با مردان. قصدمان این بود که واقعیت زندگی آنها و انتظارات و خواسته هایشان را به تصویر بکشیم. ما [بعنوان کارگردان]) داستانی تعریف نمی کنیم. زنان و مردانِ این اردوگاهها هستند که داستان خود را تعریف می کنند و ما فقط مشاهده می کنیم.»

فیلم در سه اردوگاه واقع در کوهستانهایی در داخل مرزها ترکیه ساخته شده است. پیمودن مسیرهای خطرناک، همانند چریکهای “پ ک ک” برای گروه فیلمبرداری کار دشواری بوده است. ماویوغلو می گوید:«زمان زیادی نیاز است تا بتوان سبک زندگی چریکی را آموخت. برای ما دشوار بود. از آب، غذا، و حشرات بیمار می شدیم.»

حذف مستند «شمال» واکنش بسیاری از سینماگران ترکیه بدنبال داشت که در اعتراض به این سانسور دولتی، در جشنواره شرکت نکردند.

ولفگانگ اشپیندلر، خبرنگار یورونیوز می گوید: «جنجالها حول اکران این فیلم، باعث شده که محتوای آن کمتر مورد بحث قرار گیرد. به هر روی، وظیفه سینما و هنر بررسی موضوعات و مسائل حساس سیاسی اجتماعی است، بطوریکه جامعه و مردم درگیر شوند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد