موزه بریتانیا میزبان خدایان یونان

موزه بریتانیا میزبان خدایان یونان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در موزه بریتانیا در شهر لندن، نمایشگاهی از آثار هنری یونان باستان بویژه مجموعه ای از مجسمه های مشهور آن دایر شده است. موضوع نمایشگاه «بدن در هنر

آگهی

در موزه بریتانیا در شهر لندن، نمایشگاهی از آثار هنری یونان باستان بویژه مجموعه ای از مجسمه های مشهور آن دایر شده است.

موضوع نمایشگاه «بدن در هنر یونان باستان» است. به عبارت دیگر، نگاه هنرمندان یونانی به بدن انسان و تاثیر این سبک از مجسمه سازی روی تمدنهای مختلف، از جمله نفوذ آن بر رومیان که از هنر یونان باستان بسیار اقتباس می کردند.

بدن انسان در هنر یونانی جایگاه ویژه ای دارد. در این کشور، بر خلاف دیگر تمدن ها، خدایان دور از دسترس نبودند و در قالب انسان متجلی می شدند.

جان جنکینز، متصدی ارشد موزه بریتانیا می گوید: «برای یونانیان، بدن نمادی از فرهنگشان است و در تجربه یونانی، بدن انسان، تمام جنبه های ممکن در زندگی را نمایندگی می کند. به همین دلیل بدن می تواند نشانه ای از یک ستاره، ماه، خورشید، امواج، یا ایده های عدالت، انتقام یا توانایی قانع کردن باشد.»

در میان مجسمه های یونانی این نمایشگاه، می توان ۵۱ مجسمه برنزیِ ورزشکاران برهنه ای را که در سال ۱۹۹۹ میلادی در دریای آدریاتیک کشف شده نیز مشاهده کرد.

به گفته متصدی ارشد این نمایشگاه، در نگاه به هنر یونان باستان باید میان برهنگی و عریانی تفاوت قائل شد.

او می گوید: «برهنگی برای یونانی ها زمانی پیش می آید که بر حسب تصادف، شما ناگهان خودتان را بدون لباس بیابید، یعنی نوعی برهنگی غیرعمدی مثلا در جایی که شما درگیر نوعی رفتار شهوانی می شوید. اما عریانی، یک بی لباسی عمدی و یک انتخاب پوشش ارادی است. شما لباستان را در می آورید و آن را رفتاری عادلانه می دانید.»

در این نمایشگاه حدود ۱۵۰ اثر به نمایش درآمده که شامل مجسمه هایی از جنس مرمر یا برنز، گلدانها و آثار سفالی می شود. این نمایشگاه تا ۱۴ تیرماه برای بازدید عموم دایر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟