اکران عمومی فیلم گاو بعد از ۴۵ سال

اکران عمومی فیلم گاو بعد از ۴۵ سال
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فیلم گاو به کارگردانی داریوش مهرجویی، بعد از ۴۵ سال، روانۀ سالن های سینماهای تهران و شهرستان ها شده است.

گاو، یکی از نخستین آثار موج نوی سینمای ایران است که در سال ۱۳۴۸ ساخته شد و اکنون نسخه مرمت شدۀ دیجیتال آن بعد از ۴۵ سال از روز ششم فروردین در گروه سینمایی هنر و تجربه در تهران و شهرستان ها به نمایش عمومی درآمده است. داریوش مهرجویی، فیلم گاو را بر اساس یکی از داستان های مجموعۀ عزاداران بیل اثر غلامحسین ساعدی ساخته است. بسیاری از منتقدان و نویسندگان، گاو را تحسین کرده و آن را یکی از بهترین فیلم های اقتباسی سینمای ایران می دانند. غلامحسین ساعدی در نوشتن فیلمنامۀ گاو با مهرجویی همکاری داشته است.

مهرجویی دربارۀ همکاری اش با ساعدی در ساختن فیلم گاو گفته است: “ساعدی بود که اولین بار ساختن فیلمی از روی داستان «گاو» را به من پیشنهاد کرد و مرا به تعمق واداشت. من می توانستم قبول کنم یا رد کنم، در هر حال آنچه مرا وادار به ساختن آن کرد، وابستگی و ارتباطی بود که بین طرز تلقی خودم و او می دیدم.»

گاو، شرح زندگی مردی به نام مش حسن است که وابستگی و عشق زیادی به گاوش دارد که تنها وسیله امرار معاش او و خانواده اش است. اما گاو مش حسن به علت نامعلومی می میرد و روستائیان، نعش گاو را در چاه روستا می اندازند و پس از بازگشت مش حسن از شهر، وانمود می کنند که گاو او گریخته است اما مش حسن حرف آنها را باور نمی کند و به تدریج حالش دگرگون شده و خود را گاو می پندارد.

گاو نخستین بار در سال ۱۹۷۱در جشنواره فیلم ونیز، بدون زیرنویس انگلیسی به نمایش درآمد و جایزه منتقدان بین المللی این جشنواره را به دست آورد. این فیلم در جشنواره فیلم شیکاگو هم به نمایش درآمد و جایزۀ هوگو نقره ای بهترین بازیگر را نصیب عزت الله انتظامی کرد که در نقش مش حسن ظاهر شده بود.

گاو در چند نوبت در رأی گیری منتقدان سینمایی ایران به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران برگزیده شد. هوشنگ کاووسی، منتقد سرشناس سینمای ایران در نقد خود بر این فیلم از آن به عنوان “ در یک قدمی یک فیلم فوق العاده” یاد کرد. هوشنگ حسامی، یکی دیگر از منتقدان سرشناس دهه چهل ایران، در نقدش با عنوان «گاو نقطه ای تاریخی در سینمای ایران» به ستایش از این فیلم پرداخت و دربارۀ آن نوشت: “عاقبت لحظه تاریخی در سینمای فارسی فرا رسید و ما اینک می توانیم به راحتی ادعا کنیم که یک فیلم قابل ارائه در بازارهای جهانی را در دست داریم. فیلم «گاو» بی شک یک سینمای سالم و راستین، قابل قبول و سینمایی بر خوردار از تکنیکی آگاهانه است.”
به نوشتۀ حسامی، مهرجویی با فیلم گاو، خود را به عنوان یک فیلمساز آگاه و روشنفکر در سینمای ایران تثبیت کرد.

منتقد دیگری به نام پرویز نوری نیز در همان زمان به ستایش از بازی بازیگران فیلم به ویژه عزت الله انتظامی پرداخت و در این باره نوشت: “از امتیازهای فیلم، یکی بازی عزت الله انتظامی است در نقش مش حسن که به توصیف نمی آید. عمیق، قوی و صادقانه است. در فصل های اختتامیه آنجا که به قالب گاو در می آید، بازی او تن را می لرزاند.”

فیلم گاو، یکی از معدود فیلم های کلاسیک تاریخ سینمای ایران است که اخیراً با حمایت وزارت ارشاد و به وسیله استودیو پیشگامان سینمای آریا به صورت دیجیتالی مرمت شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خروج صلح‌بانان روس از قره‌باغ؛ آیا مسکو منطقه را به غرب واگذار می‌کند؟

دیدار هنیه با اردوغان؛ آیا ترکیه نقش قطر را در میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل برعهده می‌گیرد؟

کره شمالی از آزمایش کلاهک موشک کروز «فوق العاده بزرگ» خبر داد