نمایشگاهی از آثار هنرمندان جریان صفر آلمان

نمایشگاهی از آثار هنرمندان جریان صفر آلمان
نگارش از Euronews

جریان هنری موسوم به صفر، جریانی پیشرو پس از جنگ جهانی دوم در آلمان بود که هنر را به حیطه های جدیدی برد. نمایشگاهی در برلین این جریان آلمانی را گرامی

جریان هنری موسوم به صفر، جریانی پیشرو پس از جنگ جهانی دوم در آلمان بود که هنر را به حیطه های جدیدی برد. نمایشگاهی در برلین این جریان آلمانی را گرامی داشته است و گلچینی از آثار این جریان در طول زمان را نمایش داده است.

در جریان صفر، هنرمند روی نور و تحرک تمرکز می کند و به دنبال دادن امیدی تازه به هنر بعد از سالهای تیره پس از جنگ جهانی دوم است.

این نمایشگاه در سه هزار متر مربع برگزار شده است و جریان صفر را از زمان ظهورش در سال ۱۹۵۷ میلادی تا یک دهه بعد در سال ۱۹۶۷ میلادی دنبال می کند. این جریان هنری از شهر دوسلدورف آلمان آغاز شد اما سریع به شهرتی جهانی رسید.

دانیل بیرنبائوم، نماینده بنیاد صفر می گوید: «آنها وقتی کارشان را شروع کردند می خواستند از صفر شروع کنند. این دوره ای بود که پس از جنگ جهانی دوم فرهنگ آلمان ورشکست شده بود، دوره ای که کسی نمی دانست از کجا و چگونه کار را شروع کند و این یکی از آن لحظاتی بود که آنها هنر را از ابتدا آغاز کردند. ممکن است بگویند که آنها تمام افکار سنتی نقاشی را پشت سر گذاشتند. آنها دیگر نور را نقاشی نمی کردند بلکه خود نور را نشان می دادند.»

هنرمندان پایه گذار این جریان هاینز مک و اتو پی ین بودند. گونتر اوکر دیرتر به این جریان پیوست. این جریان عموما واکنشی به اکسپرسیونیسم انتزاعی در نظر گرفته می شود با این استدلال که هنر باید از رنگ، احساس و بیان فردی خالی باشد. لغت صفر به گفته اتو پی ین، بنیانگذار این جریان بیانی از “حوزه ای از امکاناتی ناب برای شروعی جدید است.”

هرمان دو وریس، هنرمند متولد هلند و ساکن آلمان از اعضای این جریان هنری بود که همچنان تاثیر آن در آثارش مشهود است.

او می گوید: «صفر آزادی و گشایش است. نقطه ای است که همواره می توانید به آن بازگردید. صفر همچون دریچه است. دریچه ای که باز است و اینجا است، همه جا هست و همه جا هیچ جا نیست و هیچ جا هم همین است که می بینید.»

جریان هنری صفر رسما در سال ۱۹۶۷ میلادی از بین رفت اما علاقه به هنرمندان این جریان در سالهای اخیر رو به افزایش نهاده است و آثار هنرمندان اروپایی این دوره به بالاترین قیمتها در حراجها به فروش می رسند.

به گفته برگزارکنندگان نمایشگاه فعلی در برلین، این نمایشگاه بزرگترین مجموعه جمع آوری شده از آثار جریان صفر تا به امروز است. این نمایشگاه تا ۱۸ خرداد ادامه خواهد داشت و سپس در موزه استیدلیک آمستردام به نمایش در خواهد آمد.

مطالب مرتبط