ممنوعیت استفاده از چوب دستی های عکاسی از خود در کاخ ورسای

ممنوعیت استفاده از چوب دستی های عکاسی از خود در کاخ ورسای
نگارش از Euronews

استفاده از چوب دستی های مختص به «عکاسی از خود» (Selfie) اخیرا در کاخ ورسای در حومه پاریس و نگارخانه ملی لندن ممنوع شده است. پیش از این نیز در برخی دیگر از مکانهای گردشگری جهان تدابیری مشابه اتخاذ شده بود.

این وسایل که امکان گرفتن دوربین از فاصله یک متری را فراهم می کنند برای بهتر گرفتن عکسهای لحظه ای استفاده می شوند اما منتقدان آنها را مضر و بالقوه خطرناک می دانند. در عین حال گردشگران به استفاده از آنها علاقه نشان می دهند.

یک گردشگر می گوید: «این چوب دستی ها برای گرفتن یک عکس چهار نفری خیلی کارایی دارند. من می خواستم از آنها استفاده کنم ولی خوب حالا اشکالی ندارد.»

مسئولان کاخ ورسای می گویند ممنوعیت استفاده از این چوب دستی ها به خاطر حفاظت از آثار هنری و دیگر بازدیدکنندگان است.

دنی وردیه مدیر توسعه هنری کاخ ورسای می گوید: «ببینید ما در یک متری اجسام هنری قرار می گیریم و خوب اگر دستتان را دراز کنید می توانید آنها را لمس کنید. این امر برای سایر اجسام از جمله چلچراغها هم صادق است که در یک متری بالای سرمان هستند. مشاهده می کنید که این چوب دستی ها می توانند خساراتی به بار بیاورند.»

بیش از هزار نفر روزانه از کاخ ورسای بازدید می کنند.

یک گردشگر در کاخ ورسای می گوید: «ما گروهی اینجا آمده ایم و خوب می توانیم از خودمان عکس بگیریم ولی اگر تنها باشید کمی ناامیدکننده خواهد بود.»

برخلاف ورسای، موزه لوور و مرکز جورج پومپیدو هنوز چوب دستی های مخصوص عکاسی از خود را ممنوع نکرده اند.
موزه هنر معاصر پمپیدو در حال بررسی پدیده چوب دستی های سلفی است که در عین حال می تواند دارای تاثیرات مثبتی هم برای موزه ها باشد.

یک واسطه گر فرهنگی می گوید: «چوب دستی های “عکاسی از خود” به شبکه های اجتماعی متصل هستند چرا که خیلی ساده مردم عکسهایشان از موزه کاخ توکیو در پاریس را روی اینستاگرام، توییتر یا فیسبوک می گذارند که به نظرم می تواند گردشگران را به این مکانها جذب کند. دیگران هم علاقمند می شوند که از نمایشگاهها بازدید کنند.»

هنرمند ژاپنی کنجی کاواکامی حتی اثری هنری به نام «دستی برای مردم تنبل» را در گرامیداشت شوق عکاسی از خود خلق کرده است.