تبادل نظر فعالان جوان اجتماعی، راهی برای تغییر جهان

تبادل نظر فعالان جوان اجتماعی، راهی برای تغییر جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فعالان جوان سیاسی و اجتماعی از چهار کشور بنگلادش، فنلاند، اسلوونی و نپال گردهم آمده اند تا با تبادل نظر و به اشتراک گذاشتن عقایدشان، تغییری در شرایط اجتماعی کشور خود ایجاد کنند

آگهی

جوانان روزنامه نگار، اهل سیاست و عضو گروهای حقوق بشر از چهار کشور مختلف اسلوونی، فنلاند، بنگلادش و نپال دور هم جمع شده اند تا با برگزاری کارگاههای که موضوع آنها فعالیتهای سیاسی و مسائل حقوق بشر است، صدایشان در جامعه شنیده شود.

اولین جرقه های تشکیل این کارگاهها هشت سال پیش توسط” دمو فنلاند”:http://demofinland.org/tears-laughter-somersaults-erasmus-training-slovenia/?lang=en (تشکل حمایت از دموکراسی) و چند سازمان از نپال زده شد.

بعدها ایده اصلی گسترش پیدا کرد و در حال حاضر آتلیه ها تبدیل به محلی برای تبادل نظرات جوانانی شده که می خواهند اوضاع را تغییر دهند. این جوانان که از چهار کشور مختلف و از زممینه مختلف اجتماعی می آیند و قصد دارند تا برگزاری کلاسها و کارگاههای تعاملی، کاری کنند که دنیا جای بهتری برای زندگی شود.

لئا کشماچ از اسلوونی یکی از جوانانی است که در این طرح شرکت می کند و می گوید: «من همیشه بدنبال آموختن چیزهای جدید هستم. راههای جدیدی که با آن دنیا جای بهتری شود یا اینکه بتوانیم جامعه را عوض کنیم. این شروع خوبی است.»

لئا می گوید با ورود به این برنامه چیزهای زیادی درمورد مسائل اجتماعی سه کشور دیگر آموخته است. وی می افزاید: «نمی دانستم که در نپال ازدواجِ تحمیلی هست، ازدواجی که دیگران آن را برای دختر و پسر ترتیب می دهند. این نوع ازدواج هنوز هم وجود دارد. فکر می کردم در بنگلادش زنان از هیچ حقی برخوردار نیستند. اما بعدا متوجه شدیم که در بنگلادش خیلی از اعضای پارلمان زن هستند.»

قرار است این جوانان در سال جاری میلادی جلساتی را در چهار کشور اسلوونی، فنلاند، بنگلادش و نپال برگزار کنند.

سانجیده اسلام، جوان بنگلادشی است که در این طرح حضور دارد و می گوید: «من داوطلبانه در بنگلادش برای دفاع از حقوق بشر کار می کنم. فساد خیلی زیاد است. خشونت علیه زنان بیداد می کند. مردم باید حقوق اولیه خود را بشناسند. باید جوانها را آموزش داد تا کل جامعه روزی متحول شود. این باور من است.»

پروژه موسوم به “اراسموس پلاس ِ” اتحادیه اروپا از این طرح حمایت می کند. این شرکت کنندگان جوان وقتی به کشورشان بازگردند باعث تغییرات واقعی خواهند شد.

رشید یکی دیگر از جوانانی است که در این طرح شرکت کرده و از دستاوردهای حضورش در اینجا می گوید: «من تلاش می کنم ایده هایی را پیدا کنم، آنها را به کشورم بیاورم و اجرایشان کنم. با تعامل و تبادل نظر می توان جهان را در آینده نزدیک تغییر داد. وقتی درختی می کارید، باید چندین سال منتظر شوید تا نتیجه را ببیند.»

آنا جوهولا، از تشکل “دمو فنلاند” و مسئول هماهنگ کننده این طرح می گوید: «افراد مختلفی در این طرح شرکت می کنند و از یکدیگر چیزهای زیادی می آموزند. به نظرم این شیوه برای یادگیری متقابل بسیار مفید است. در اینجا همه در یک تراز و با هم رفیق هستند، با هم کار می کنند و نکته های جدید می آموزند.»

در این جلسه شرکت کنندگان آموخته های خود را با دیگران به اشتراک می گذارند تا به این ترتیب در جوانان دیگر را هم انگیزه توجه و علاقه به شرایط اجتماعی و سیاسی جامعه خود را ایجاد کنند.

بوشتیان کوزابر جوان اهل اسلوونی درباره افزایش آگاهی بین جوانان که این طرح بدنبال دارد می گوید: «متاسفانه جوانان گاهی [نسبت به جامعه] بی تفاوتند. باید به دنبال آنها باشید. چگونه می توان این کار را انجام داد؟ شرکت کنندگان ما تجارب گوناگونی دارند و در نتیجه در این باره که چه طور می توان جوانها را درگیر مسائل اجتماعی کرد، دیدگاههای متفاوتی هست.»

یکی از درس هایی که می توان از فعالیتهای این جوانان آموخت اهمیت کسانی است که از نقض حقوق بشر در رنجند، و مهم تر از آن ارج نهادن به مبارزات این افراد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس

طرح «هفت گام»، مجالی برای ملاقات رقصنده های جوان اروپایی با طراحان رقص