فیلم«طلسم گرگ»، محصول مشترک چین و فرانسه

فیلم«طلسم گرگ»، محصول مشترک چین و فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیلم «وولف توتم»، یا «طلسم گرگ» (Wolf Totem)، تازه ترین فیلم ژآن ژاک آنو، است. فیلم داستان دانش آموزی را روایت می کند که برای آموزش ایدئولوژیک از شهر

آگهی

فیلم «وولف توتم»، یا «طلسم گرگ» (Wolf Totem)، تازه ترین فیلم ژآن ژاک آنو، است. فیلم داستان دانش آموزی را روایت می کند که برای آموزش ایدئولوژیک از شهر خود به استپهای درون مغولستان فرستاده می شود. وی با قبایل بیابانگرد زندگی می کند، در او احترام به طبیعت شکل می گیرد وبه مرور مجذوب گرگها می شود. اما کمی بعد یکی از مقامات دولتی دستور کشتن تمام گرگهای آن ناحیه را می دهد.

این فیلم محصول مشترک چین و فرانسه است و براساس داستانی به همین نام، نوشته لو جیامین، نویسنده چینی ساخته شده است. عده ای از این که کتاب «طلسم گرگ» در سال ۲۰۰۴ میلادی تایید اداره سانسور چین برای انتشار را گرفت، تعجب کردند. زیرا این کتاب نقد حکومت کمونیستی بود. بعدها معلوم شد که جیامی که کتاب را با نام مستعار “جیانگ رانگ” منتشر کرده بود، یکی از فعالان جنبش دموکراسی سال ۱۹۸۹ در میدان تیان من بوده است.

ژان ژاک آنو کارگردان فرانسوی فیلم می گوید که در ساخت فیلم کاملاً آزاد بوده است. وی می افزاید: «از آغاز به من اختیار کامل داده شد. در نوشتن سناریو آزاد بودم و بدون دردسر از اداره سانسور گذشت. با فیلمنامه کاری نداشتند و بعد در کار فیلمبرداری هم آزاد بودم. کسی کار مرا بازبینی نمی کرد، کسی نبود که هر روز بالای سرم باشد و پس از اولین مونتاژ فیلم هم کسی نظر منفی نداد.»

آنو می گوید که موضوع اصلی این فیلم رابطه انسان و طبیعت و حفظ محیط زیست است. وی همچنین می گوید که در کارگردانی یکی از «دغدغه های دائم» او گفت وگو بوده است .

فنگ شائوفنگ، بازیگر چینی نقش اول فیلم می گوید بازی در این فیلم نگاهش نسبت به گرگ ها را تغییر داده است. وی می افزاید: «[بازی در این فیلم] برای من سفری حیرت آور بود. همیشه به ما می گویند که گرگ ها خیلی خونخوار، وحشی و آدم خوار هستند. اما طی فیلمبرداری مدتی که با آنها سر کردم، نظرم عوض شد. الان فکر می کنم گرگها حیواناتی باورنکردنی هستند. شکارچی هستند اما کارشان را به صورت گروهی انجام می دهند و نظم عالی دارند.»

فیلم «طلسم گرگ» روز۱۹ فوریه، همزمان با آغاز سال جدید چینی، در چین روی پرده خواهد رفت و اواخر ماه جاری میلادی در فرانسه اکران خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد