Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قهرمانان شارلی در شهر لیون فرانسه

قهرمانان شارلی در شهر لیون فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از حمله به دفتر تحریریه مجله فکاهی شارلی ابدو، گروهی از روزنامه نگاران و کارتونیست های شهر لیون فرانسه، تصمیم به انتشار یک ویژه نامه گرفتند با نام

آگهی

پس از حمله به دفتر تحریریه مجله فکاهی شارلی ابدو، گروهی از روزنامه نگاران و کارتونیست های شهر لیون فرانسه، تصمیم به انتشار یک ویژه نامه گرفتند با نام شارلی ارو(Charlie Hebdo)، به معنای قهرمانانِ شارلی و بر وزن شارلی ابدو(Charlie Hebdo).

این ویژه نامه به سرعت بر روی اینترنت قرار گرفت. روز یازدهم ژانویه و همزمان با راهپیمایی گسترده در سراسر فرانسه، ۸۰۰۰ نسخه از این مجله در میان ۳۰۰ هزار شرکت کننده در راهپیمایی لیون پخش شد.

فردریک پونسار، خبرنگار یورونیوز با حضور در دفتر «شارلی ارو» از ژان شارل لَویژی پرسید: «همه چیز چند ساعت پس از حمله به شارلی ابدو همین جا شروع شد؟»

ژان شارل لَویژی پاسخ داد: «ما واکنش نشان دادیم. فقط گفتم باید یک مجله با سرقت از شارلی ابدو منتشر کنیم. اولیویه درفوی هم دنبال کار را گرفت و گفت یک ای میل به همه دوستان بزنیم و ببینیم که آیا مایل به همکاری هستند؟ بلافاصله پیام های حمایت و ایده های ناب، از طرف همکاران روی کاغذ رسید و همه می خواستند در این ویژه نامه شریک باشند.»

ویژه نامه، با جلد جدید، به چاپ دوم رسید. این مجله یک شب قبل از انتشار اولین شماره شارلی ابدو پس از حمله، برایگان توزیع شد. این گروه داوطلب بار کل مسئولیت را بر دوش گرفت و مجله های چاپ شده را با موتورسیکلتهای اعضای تحریریه برای پخش به میدان «ترو» در مرکز شهر می آورند.

اولیویه درفوی، درباره استقبال گسترده از انتشار «شارلی ارو» گفت: «انتظارش را نداشتیم. وقتی کار را شروع کردیم، گفتیم ببینیم چه می شود. ولی وقتی بازتاب و گسترش کار را روی شبکه دیدیم، کمی هول شدیم. طرحها مدام می رسیدند. از شب تا صبح کار کردیم. وقتی صبح روز بعد داشتیم کار را می بستیم، باز هم طرح برایمان می رسید. خیلی کاریکاتور گرفتیم.»

استقبال برای گرفتن چاپ دوم ویژه نامه در میدان تروی لیون چشمگیر بود.

یکی از شهروندان در این باره گفت: «خیلی از دوستانم، نتوانستند برای گرفتن مجله خودشان را برسانند. ما دیر به گردهمآیی رسیدیم. این مجله، برای هرکسی، آزادی مطبوعات را نمایندگی می کند. بنابراین، همینجا می ایستیم و این نشریه را می خوانیم.»

یکی دختر جوان اما رویه شارلی ابدو را نقد کرد و گفت: «قهرمانان شارلی بله، ولی مساله شارلی ابدو است. به نظر من حمله ای که رخ داد، قابل پذیرش نبود و مسلمانان آن را محکوم کردند ولی خود کاریکاتورها هم رک و راست بگویم، تحریک آمیز بودند.»

ژان شارل لَویژیدرباره توزیع شماره دوم «شارلی ارو» گفت: «خیلی خوب گذشت، خیلی بیش از حد انتظار ما استقبال شد. وقتی ما رسیدیم یک بهم ریختگی به وجود آمد و خیلی ها ناگهان به طرفمان آمدند. هنوز هم چند نفری هستند. با مردم به یک کافه بار می رویم. در کل همه چیز خوب برگزار شد.»

چاپ سوم قهرمانان شارلی، با حمایت مالی یک نفر، بزودی منتشر و توزیع می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟