Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فیلمسازان جوان مراکشی در جشنواره فیلم مراکش

فیلمسازان جوان مراکشی در جشنواره فیلم مراکش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به منظور تشویق فیلمسازان جوان و برای تضمین آینده سینمای مراکش، مسئولان جشنواره فیلم مراکش از دانش آموزان سینما در این کشور دعوت کردند که آثار خود را

آگهی

به منظور تشویق فیلمسازان جوان و برای تضمین آینده سینمای مراکش، مسئولان جشنواره فیلم مراکش از دانش آموزان سینما در این کشور دعوت کردند که آثار خود را در این جشنواره ارئه کنند. ده فیلم برتر در بخش ویژه ای به نمایش درآمد.

احمد مسعودی یکی از آنها که با فیلم «مریم» در این بخش حضور یافت. داستان فیلم احمد مسعودی ماجرای ابراهیم است که سی و هشت سال با همسرش لیلی زندگی کرده و اکنون که لیلی مریض و در آستانه مرگ است و حاضر نیست درمان شود، از عشق آن سال ها می گوید.

فیلمساز جوان در توضیح فیلم می گوید: «داستان داستان عشق است. رابطه عاشقانه یک زوج مسن که از آخرین روزهای زندگی مشترکشان می گویند. به گمان من روابط عاشقانه این روزها خیلی با گذشته فرق دارد. نسل های پیشین همیشه سعی داشتند هر آنچه را که شکسته می شد بازسازی کنند اما نسل ما فقط دور می ریزد. این نکته در باره عشق هم صادق است و پرداختن به آن برایم جالب بود. در این فیلم از عشق در دوران قدیم می گویم.»

عصام دوخه یکی دیگر از فیلمسازان جوان حاضر در جشنواره امسال است که درباره فیلمش «دالتو» یا کوررنگ می گوید: «فیلم من درباره یک نقاش و گرافیست نابغه است که پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و کسب دیپلم به دنبال یک رشته جذاب هنری در دانشگاه می رود ولی متوجه می شود که به بیماری کوررنگی مبتلا است.» دوخه می افزاید: «خوش شانس بودم که نخستین فیلم ام را با کمک دانشکده و امکانات شخصی ام تهیه و تولید کردم. حضور در این جشنواره نیز شانس بسیار بزرگی است.»

فیلم «کفش ها» ساخته مریم بن هادی به وضعیت سخت و فقر تکان دهنده دو کودک بی سرپرست می پردازد که پس از مرگ پدر و مادرشان تنها یک جفت کفش برای رفتن به مدرسه دارند.

مریم بن هادی در این مورد می گوید: «تصمیم گرفتم درباره کودکانی بنویسم که با سختی های زندگی پس از مرگ پدر و مادر شان روبرو هستند. خانواده آنها از هم پاشیده اما عشق همچنان آنها را به یکدیگر پیوند می دهد. در این داستان خواهر کوچک تر کفش هایش را گم می کند و بردار بزرگ تر کفش هایش را برای رفتن به مدرسه به او می دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد