برگزاری مراسم تقدیر از فیلمهای ملی لتونی

برگزاری مراسم تقدیر از فیلمهای ملی لتونی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر ریگا، پایتخت کشور لتونی یکی از پایتختهای فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۴ میلادی بود. این شهر در این سال، چند برنامه بزرگ سینمایی را به اجرا گذاشت که

آگهی

شهر ریگا، پایتخت کشور لتونی یکی از پایتختهای فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۴ میلادی بود. این شهر در این سال، چند برنامه بزرگ سینمایی را به اجرا گذاشت که آخرین آنها، برگزاری بیست و هفتمین دوره اهدای جوایز فیلم های اروپایی بود. همزمان با برگزاری این جشنواره بین المللی، مراسم تقدیر از فیلمهای ملی لتونی و اهدای جایزه مشهور به «کریستوفر بزرگ» نیز برگزار شد.

در مراسم تقدیر از فیلم های ملی لتونی، فیلم «مادر، دوستت دارم» به کارگردانی یانیس نورد توانست جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و جایزه بهترین بازیگر نقش زن را دریافت کند.

داستان فیلم درباره ریموند است که با مادرش زندگی می کند. نوجوانی که در یک مدرسه موسیقی مشغول تحصیل است و روز بروز بیشتر خشن می شود و اداره این وضعیت برای مادرش بتدریج سخت تر و سخت تر می شود.

کارگردان ۳۱ ساله فیلم، به تحصیل این رشته در مدرسه ملی فیلم و تلویزیون «بیکنزفیلد» در بریتانیا پرداخته است و این دومین اثر بلند سینمایی اوست.

کارگردان می گوید: «فکر می کنم یکی از اصول اولیه کار یک کارگردان، صبر است. کار و انتظار طولانی برای ساخت فیلم، و سپس داشتن صبر و تحمل در کار با بازیگران و اعضای تیم. زیرا اساسا ضبط فیلم یک روند تکراری و بی پایان است. برداشت ۱، برداشت ۲، برداشت ۳ و بعد تغییر زاویه صحنه و باز برداشتهای جدید و تکرار.»

ویتا وارپینا که در این فیلم نقش مادر را بازی کرده، در زندگی واقعی نیز یک مادر مجرد است. این اولین بار است که این معلم ۴۶ ساله در یک فیلم به ایفای نقش می پردازد.

او می گوید: «من خودم دو فرزند دارم. آنها کمی کوچکتر از پسری هستند که در این فیلم نشان داده شد. در فیلم ها ما به تصویرسازی آنچه که در زندگی واقعی روی می دهد می پردازیم. فرزندان من هم گاهی به حرفهای من گوش نمی دهند و گاهی هم من کم تحمل می شوم . مادر بودن به معنای صبر و تحمل است.»

جایزه بهترین بازیگر نقش مرد به یانیس امانیس برای بازی در فیلم «تیم رویایی ۱۹۳۵» تعلق گرفت. او در این فیلم نقش مربی تیم بسکتبال و یک قهرمان ورزشی را بازی می کند.

این فیلم توسط ایگارس گروبا کارگردانی شده و درباره پیروزی تیم ملی بستکبال لتونی در سال ۱۹۳۵ میلادی در مسابقات یوروبسکت، یا اولین مسابقات قهرمانی بسکتبال اروپا است.

این فیلم همچنین توانست جایزه بهترین طراحی برای صحنه و لباس را نیز بدست آورد.

جایزه یک عمر تلاش، به ایوارس سلکیس، کارگردانی لتونی و همسرش مایجا سلکا که سردبیر است، تعلق گرفت. آنها در تمام دوران زندگی حرفه ای خود به تولید محصولاتی در بخش سینمای مستند پرداخته اند.

جایزه ملی فیلم لتونی هر دوسال یک بار و در فصل بهار اهدا می شود اما امسال زمان برگزاری آن از بهار به ماه دسامبر تغییر کرد تا اهدای جوایز به برگزیدگان سینمای ملی این کشور، ویترین مراسم اهدای جوایز جشنواره فیلم های اروپایی شود.

ولفگانگ اشپیندلر، خبرنگار ارشد یورونیوز می گوید: «این یکی از مهمترین لحظات برای صنعت فیلم لتونی است. این جوایز هر سال اعطا نمی شود زیرا تولیدات سینمایی لتونی بسیار محدود است. با این حال بسیاری از همین تعداد معدود فیلمی که ساخته می شوند، بخوبی در جشنواره های بین المللی در سراسر جهان می درخشند. این فیلمها همچنین در بخش سینمای خانگی لتونی نیز با موفقیت چشمگیری روبرویند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد