Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

موسی به روایت اسکات در «سِفر خروج؛ خدایان و پادشاهان»

موسی به روایت اسکات در «سِفر خروج؛ خدایان و پادشاهان»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریدلی اسکات در تازه ترین ساخته اش، زندگی حضرت موسی و مهاجرت قوم یهود از مصر را تصویر می کند.

آگهی

در تازه ترین فیلم ریدلی اسکات با نام «سِفر خروج؛ خدایان و پادشاهان» (Exodus: Gods and Kings)، ستاره هالیوود، کریستین بیل، در نقش موسی پیامبر ظاهر شده است. داستان زندگی موسی با بهره گیری از صحنه های عظیم درگیری روایت می شود.

کریستین بیل، بازیگر، می گوید: «قبل از هر چیز “زندگی برایان” مونتی پایتون را دیدم که عاشقش هستم. فیلم فوق العاده ایست، باید این چیزها را دید، باید دید تا دانست چطور می شود ناخواسته به وادی طنز افتاد، چیزی که برای آن فیلم عالی بود اما آنی نبود که در این فیلم به دنبالش بودیم… کلی هم متن هست، و تعداد کثیری آدم که نظر دارند، نظرات محکمی هم دارند که مثلا نقش موسی باید چطور بازی شود. من به همه این نظرات گوش دادم اما در آخر با هدایت رید (ریدلی اسکات)، راه خودمان را پیدا کردیم.»

آرون پل، ستاره سریال «بریکینگ بد» (Breaking Bad)، در این فیلم نقش یوشَع بن نون، برده یهودی را ایفا می کند که پس از موسی، هدایت قوم یهود به سرزمین موعود را بر عهده می گیرد.

آرون پل می گوید: «پدر من کشیش کلیسای تعمیدگرای جنوبی بود و در نتیجه انجیل را می داد بخوانیم، از آغاز تا پایان. از این رو، من سِفر خروج را بارها مطالعه کرده ام و داستان را می دانستم. وقتی نقش یوشَع بن نون پیشنهاد شد، احساس غریب و غیرقابل توصیفی به من دست داد.»

پای موسی پیامبر که در میان باشد، حتما شکافتن دریای سرخ هم در دستور کار قرار دارد. ریدلی اسکات این صحنه را با توجیه علمی به تصویر می کشد و از سونامی ایده گرفته است.

ریدلی اسکات، کارگردان، می گوید: «به فاجعه سونامی شش، هفت سال پیش فکر کردم. با همان کار را شروع کردم. بعد از آن موج برمی گردد، بازگشت موج دیگر به عهده جادوی پویانمایی دیجیتال است.»

گلشیفته فراهانی، بازیگر ایرانی نیز در این فیلم نقش نفرتاری، شهبانوی مصر را ایفا می کند. بن کینگزلی و جان تورتورو هم از دیگر بازیگران آن هستند.

سِفر خُروج یا شِموت، دومین کتاب از تورات و در زمره کتب عهد عتیق مسیحیت است و مهاجرت جمعی و خروج یهودیان از مصر را روایت می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد