Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رقص خیابانی کرامپ، پر تحرک اما با احساس

رقص خیابانی کرامپ، پر تحرک اما با احساس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در برنامه نسل نو، به شهر لیژ در بلژیک می رویم تا گام های اول رقص “کرامپ
“ یعنی رقصی که شهر را به لرزه درآورده، از نزدیک ببینیم.

این راهی طولانی برای پیر بود که سه سال قبل برای ایجاد گروه کرامپ در لیژ، گام در آن نهاد. از آن زمان او با چالش های متعددی روبرو بوده است.

پیر آنگاندا: “چیزی مانند اعتیاد در رقص کرامپ است که انسان را تشویق به انجام آن می کند. وقتی مردم آنرا می بینند می گویند: برویم وسط. اما مردم هنوز به آن عادت ندارند، زیرا آن را هرگز ندیده اند. می گویند چه خبر شده، اینها دیوانه اند؟ در اینجا از ویتنام، کنگو، بلژیک، مکزیک و هرجای دیگری جمع شده اند و این چیزی است که ما را متحد کرده و به ما نیرو می بخشد تا امروز روی پای خود بایستیم. ما جدایی را اینطور تبدیل به اتحاد می کنیم.”

اما برای اینکه کرامپ را از نزدیک ببینید، باید قطاری به مقصد ایستگاه پالیس بگیرید. یعنی ایستگاهی که این گروه روزهای فرد، برای تمرین به آنجا می آید.

پیر می گوید: “احساسات بسیاری در این رقص است. می توانم شادی و غم هر دو را احساس کنم. مثل خود زندگی. ظاهر رقص ممکن است تهاجمی به نظر برسد، اما درون آن عشق و لذت است. در حال رقص می توان این را دید و حس کرد.”

لورتا می گوید: “درست است که این رقص فعلا در سلطه پسران است، اما من از یک خانواده آفریقایی هستم. با کرامپ می توان از قید هر مسئله و گرفتاری که در طول روز با آن درگیر هستیم، رها شویم.”

پیر اضافه می کند: “امسال اتفاقات تازه ای خواهد افتاد. در ماه مارس در یک جشنواره رقص در بروکسل، یک گروه بلژیکی این رقص را روی صحنه می برد و همزمان از طریق رسانه ها پخش می شود. این بخشی از طرحی است به نام «هفت گام» که توسط کمیسیون اروپا حمایت می شود.”

ژولی می گوید: “ما یک گروه هفت نفره اروپایی هستیم که عهد بسته ایم این رقص را در کشورهای مختلف ترویج کنیم. حسادت و رقابت برای برقراری ارتباط با کشورها، انگیزه ای برای تحرک بیشتر بود. ایده ما اینست که گروه بتواند سرانجام به لندن، آمستردام، کپنهاگ و هلسینکی برود.”

گریچکا، طراح فرانسوی رقص دعوت شده تا شور و اشتیاق گروه را گسترش دهد. او می گوید: “مانند اولین پیام هیپ هاپ، کرامپ نیز دعوت می کند که به جای رفتن به سوی جرایم شهری، به رقص بپیوندیم! چه هیپ هاپ باشد و چه کرامپ، هدفش تلاش برای نشان دادن یک راه بهتر است.”

پیر می گوید: “نمایش این رقص واقعا یک پیروزی است. نشان می دهد که کرامپ در هرجایی که باشد در سطحی متفاوت است. چه رقص خیابانی باشد و چه زیرزمینی، شما می توانید آنرا در تئاتر روی صحنه بیاورید.”

و ژولی اضافه می کند: “ما می خواستیم به علاقمندانی که واقعا پر شور هستند فرصت بدهیم. شاید تجربه ای باشد برای تکامل هنرشان.”

از طریق شبکه های اجتماعی نیز می توانید برنامه نسل نو را دنبال کنید.
Facebook
Twitter
Google+

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس

طرح «هفت گام»، مجالی برای ملاقات رقصنده های جوان اروپایی با طراحان رقص