جورج سولتی، الهام بخشِ ستارگان فردای اپرا

با همکاری
جورج سولتی، الهام بخشِ ستارگان فردای اپرا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خوانندگان و ستارگانِ آینده اپرا در مدرسه تابستانیِ «فرهنگستان جورج سولتی» واقع در توسکانای ایتالیا آموزش می بینند.

این فرهنگستان به نام جورج سولتی (۱۹۱۲-۱۹۹۷)، یکی از بزرگترین رهبران ارکستر و اپرای مجار، نامگذاری شده است.

والری سولتی، بنیانگذار و رییس فرهنگستان، در مورد اینکه این آکادمی چگونه کار و راه همسرش را زنده نگه داشته است، می گوید: «او می خواست وقتی بازنشسته شد با جوان ها کار کند. موسیقیدان های جوان و خوانندگان جوان را دوست داشت و قویا اعتقاد داشت که آدم هایی در موقعیت او باید آنچه را که از استادان بزرگ شان آموخته اند، به نسل های بعد منتقل کنند.»

حدود ۲۰۰ خواننده برای دهمین دوره مدرسه تابستانیِ فرهنگستان تقاضای پذیرش فرستاده اند، اما فقط ۱۲ جوان به مدرسه دعوت شده اند. این جوان ها، طی سه هفته در کلاس درس فشرده استادان معروف، هنرِ زیبا خواندن یا بقول ایتالیایی ها «بِل کانتو» را می آموزند.

مارلِنا دیوو، خواننده سوپرانو اهل نیوزیلند می گوید: «بِل کانتو اساسا یعنی زیبا خواندن و وقتی می خوانم، می خواهم از یک حرف صدادار به حرف صدا دار دیگر بروم و به حرف صدار دار بعدی. حروف صامت را هم خیلی سریع ادا می کنم بی آن که این دنباله زیبایِ حروف صدادار مختل شود.»

مدیر هنری آکادمی در مورد نحوه پذیرش هنرجویان می گوید: «آنها باید از استعداد خاصی برخوردار باشند. هنرجویان باید خستگی ناپذیر باشند. منظور تنها خستگیِ فیزیکی نیست بلکه از نظر روانی نیز باید خستگی ناپذیر باشد چون ما تمام مدت به آنها می گویم که چه کار کنند تا اشکالاتشان رفع شود. هنرجویان برای انجام همه این کارها باید خیلی پشتکار داشته باشند.»

هنرجویان یاد می گیرند که کارگروهی با رپتیتور بسیار مهم است. او نقش مربی را دارد و به همراه پیانو جای ارکستر را پر می کند.

مدیر هنری آکادمی در این باره می گوید:«مهم ترین چیزی که می خواهم به نسلِ جدیدِ خواننده هایِ اپرا منتقل کنم و این همان چیزی است که سولتی هم اصرار داشت به آنها منتقل شود، رسیدن به ترازهای اجرای عالی است. اینکه هرچه را در قطعه موسیقی نوشته شده است، یاد بگیرند، بفهمند چرا باید کارهایی را که آهنگساز روی کاغذ آورده است، انجام دهند و تا آنجا که توان دارند قطعه را به خوبی اجرا کنند.»

والری سولتی در مورد اینکه تا چه حد آموزشها در این مدرسه منطبق بر معیارهای کارِ جورج سولتی است می گوید: «ایده اصلی این مدرسه این است که معیارهای جورج سولتی پیاده شود: دست از کار و تمرین نکشید تا بهترین اجرا را به روی صحنه بیاورید. همیشه هدف تان بهترین اجرا باشد.»

برای اطلاعات بیشتر می توانید به تارنمای «فرهنگستان جورج سولتی» به آدرس زیر مراجعه کنید:
www.georgsoltiaccademia.org

در این برنامه قطعات زیر را می شنوید:

Giacomo Puccini, Manon Lescaut: Madrigale-
Giacomo Puccini, La Rondine: Bevo al tuo fresco sorriso-
Giuseppe Verdi, Simon Boccanegra: Il lacerato spirito-
Vincenzo Bellini, I Capuleti e I Montecchi: Ah! Crudel d’onor ragioni
Gioacchino Rossini, Semiramide: Bel raggio lusinghier-

Lady Valerie Solti – interview extras

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا