Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بلغارستان و فرصت های کاری نوین

بلغارستان و فرصت های کاری نوین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بلغارستان دارای یکی از پرسرعت ترین اینترنت ها در جهان است.

در صوفیه، با کمک یک صندوق سرمایه گذاری، گروهی از جوانان بلغار با استفاده از مهارت های دیجیتالی خود، سعی دارند شرکت نوپای خود را توسعه دهند.

شهری را تصور کنید که در هر نقطه از آن می توان با اینترنت کار کرد.

به صوفیه خوش آمدید. همه نقاط پایتخت بلغارستان، بطور رایگان تحت پوشش اینترنتِ بیسیم قرار دارند.

الکساندرا نیکولووا یک شرکت اینترنتی تاسیس کرده است.

چند سال پیش او دانشگاه را ترک کرد چرا که بیشتر بدنبال مهارت های عملی بود.

او می گوید: «بسیاری از جوانانی که از دانشگاه مدرک می گیرند، کار پیدا نمی کنند، به این دلیل که تجربه ندارند. این جوانان واقعا نا امید می شوند و برای ادامه تحصیل یا کار پیدا کردن به خارج می روند.»

مانند عده دیگری از جوانان بلغاری، الکساندرا مطمئن است که در صوفیه هنوز فرصت های خوبی در زمینه دیجیتال وجود دارد. سرعت بسیار بالای اینترنت در بلغارستان و برنامه های سرمایه گذاری برای حمایت از ایده های نو، به نحو فوق العاده ای این بخش را تقویت کرده است.

الکساندر معتقد است که “جوانان امروزی آماده هستند. اکنون دوره، دوره نسلی است که با کامپیوتر بزرگ شده است.”

در یکی از ساختمان های جدید تجاری، با تعدادی از این جوانان دیجیتالی دیدار می کنیم.

الکساندرا و هم تیمی هایش، نه تنها بودجه اولیه خود را اینجا بدست آوردند، بلکه برای توسعه شرکت، از بسیاری افراد دیگری که اینجا فعالیت می کنند، الهام گرفته اند.

یک صندوق سرمایه گذاری بنام “ایلِون”, که به طور عمده توسط صندوق سرمایه گذاری اروپا تامین مالی شده، قصد دارد تا سه سال آینده، دوازده میلیون یورو در این شرکت ها سرمایه گذاری کند.

البته این کمک ها بلاعوض نیستند. در ازای 13 درصد از سهام شرکت، “ایلِون” تا مرز پنجاه هزار یورو به آنها کمک مالی می کند.

این کمک تنها به بلغارها محدود نیست. جوانان دیگری از کشورهایی مانند رومانی و ترکیه هم جذب این پروژه شده اند.

دانیل توموف، یکی از موسسان بنیاد موسوم به “ایلِون” می گوید: «بدست آوردن منابع مالی برای راه اندازی یک شرکت در این زمینه بسیار مشکل است. بانک ها معمولا به استارت آپ ها یا شرکتهای تازه تاسیس وام نمی دهند برای اینکه آنها هیچ وثیقه ای ندارند.»

الکساندرا یکی از کاندیداهای فعال این جنبش اینترنتی است و وقت آزاد خود را هم صرف وب سایتی می کند که فرصت های تجاری در اقتصاد دیجیتالی را فهرست می کند.

سایت اینترنتی “استارت بولگاریا” “http:/startebulgaria.com” یک جایزه هم کسب کرد. جایزه ای که با حمایت کمیسیون اروپا و با هدف تشویق جوانان به مشاغل دیجیتالی ارائه می شود.

الکساندرا در این مورد می گوید: «جوانان از اینترنت بیشتر برای تفریح استفاده می کنند. آنها اغلب در پی شغل های عادی هستند. شغل هایی که به نظر آنها طبیعی می آید. آنها ریسک نمی پذیرند. هر چیز جدیدی در ذهن آنان خطرناک است.»

البته در صوفیه هنوز افرادی هستند که از پروژه های خطرناک نمی ترسند.مانند بنیانگذاران شرکت “بتاهاوس”. الکساندر میهایلوف و الکساندر کیتوف ایده خود را از آلمان می آورند.

آنها یک فضای کاری غیر معمول به شرکت ها ارائه می دهند. در کنار سالن های بزرگ کاری، اتاق جلسه و سالن کنفرانس و همینطور یک کافه تریا وجود دارد و در طبقه همکف، ساکنان “بتاهاوس” می توانند میزبان رویداد های ویژه باشند.

الکساندر میهایلوف درباره این محیط کاری می گوید: «در این محیط ترکیبی از زندگی شخصی و زندگی کاری داریم. اینجا فقط دفتر کار نیست، به همین دلیل در نام آن از واژه “هاوس” یعنی خانه استفاده کردیم. اینجا شما برای دفترکار، میز و صندلی و اینترنت پول نمی دهید، برای جامعه “بتاهاوس” پول می دهید. اینجا امکانات زیادی برای همکاری های حرفه ای وجود دارد.»

مارتینا تودورووا می افزاید: «کار کردن در یک فضای مشترک با تیم های دیگر واقعا جالب است. به عنوان مثال، من با چگونگی تبلیغات در فیسبوک آشنا نیستم، اما روی میز مقابل من یک نفر هست که به خوبی با این مسئله آشنایی دارد.»

در “بتاهاوس” ، یک باشگاه کارآفرینی وجود دارد بنام “شروع هوشمند” که به جوانانی که ایده های خوبی دارند، اما هیچ تجربه ای ندارند، کمک می کند. باید نگرش مردم را نسبت به شروع یک کسب و کار تغییر داد.

رادوسلاو جورجیِف، یکی از جوانان کارآفرین و عضو باشگاه “شروع هوشمند” نیز با این ایده موافق است، او می گوید: «در بلغارستان، مردم خیلی به کارآفرینی کشش ندارند. مردم احساس می کنند مسائل تجاری بیشتر باید بطور مخفی و زیر میزی انجام شود. هدف ما این است که آنچه در هنگام راه اندازی شرکت خود یادگرفته ایم را با دیگران به اشتراک بگذاریم.»

اما بدون شک افکار عمومی در بلغارستان در حال تغییر است. بسیاری از جوانان تلاش می کنند تا اهداف کاری خود را به واقعیت تبدیل کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توجه ویژه شرکت های خارجی به بلغارستان به عنوان بستر ایده آل سرمایه گذاری

همه نکاتی که یک کارآفرین جوان باید بداند

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک