Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مانوئل اولیویرا، جوان 130 ساله

مانوئل اولیویرا، جوان 130 ساله
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نسل نو دیداری با مانوئل اولیویرا تولیدکننده پرتغالی انجام داده است. مانوئل اولیویرا، در 130 سالگی هنوز با وقار و شوخ طبعی فراوان به ساختن فیلم و تفکر پیرامون دنیا ادامه می دهد.
اولیویرا قدیمی ترین سینماگر دنیا است. به همین دلیل برای کشف راز جوانی به سراغش رفته ایم.

یورو نیوز: کار در کنار جوانان چگونه است؟

مانوئل اولیویرا: “کار می کنیم!” ببینید، طبیعت در انسان گرسنگی را بوجود آورده و این موضوع وادارش می کند که کار کند، وگرنه هیچ کاری نمی کرد. ما همه گرسنه هستیم و این ارتباطی به سن ندارد. پیر و جوان در این مورد یکسانند. هر دو گرسنه اند.

یورو نیوز: روش کارتان با هنرپیشه ها چگونه است. آنها را در نقش خود آزاد می گذارید یا محدودشان می کنید.

مانوئل اولیویرا: هیچوقت آنها را نزده ام! به آنها آزادی مطلق می دهم. دوست دارم در نقش خود فرو بروند نه اینکه آن را نمایندگی کنند.البته حرکات را به آنان نشان می دهم، خودشان نقششان را می شناسند جوانان باهوشی هستند. هرکس به طریقی کارش را انجام می دهد.

یورو نیوز: از فیلم جدیدتان بگویید.

مانوئل اولیویرا: “ گبو وسایه” سایه متضاد گبو است. می دانید چرا این فیلم را ساختم؟ برای اینکه یک نفر به من گفت که خیلی فیلم هایم را دوست دارد و از من پرسید چرا فیلمی درباره فقر و فقرا نمی سازم. به خودم گفتم کار آسانی نیست، اگر فیلم مستند بود آسان تر بود چون می توانستیم به سراغ یک مورد مشخص برویم ولی بعد به یاد کتاب “برانداوو“brandao نویسنده، افتادمداستان مرد فقیری که در فقر ولی با وقار می میرد. این فیلم من شد. فیلمی که متعلق به امروز و دیروز است.

یورو نیوز: این فیلم نمودار دوره ما است؟

مانوئل اولیویرا: نه، زیرا فیلم انتقاد شدیدی از شرایط کنونی دارد این مسئله که این داستان که در اوایل قرن نوزدهم نوشته شده، آن دوره را منعکس می کند، نسبت به دوره کنونی کمتر پرخاشگرانه است. فیلم پرخاشگرانه نیست اما بر واقعیات می گذارد.

یورو نیوز:گذشته و آینده با هم تداخل می کنند؟

مانوئل اولیویرا:انسان گذشته از انسان کنونی جدا نیست، همان خصوصیات را دارد. یک فیلسوف بزرگ اسپانیایی “اورتگا ای گاست” می گفت “ انسان و محیط پیرامون او” محیط وضعیت انسان را تعیین می کند. فن آوری پیشرفت زیادی داشته، امروز تلفن همراه همه کار می تواند بکند جز رفع گرسنگی. انسان باید یک حیوان کوچک را بکشد یا سزه ها را بخورد. به نوعی محکوم به زندگی هستیم و با آن زندگی می کنیم. خوشبخت و خوشحال از زنده بودن.

رمز جوان ماندن مانوئل اولیویرا:
چه خوشمان بیاید و چه نیاید، مرگ یک روز می آید، اما اشخاص معمولاً عجله ای برای آن ندارندو من شخصاً هیچگاه در زندگی شتابزده نبودم، شاید به همین دلیل است که به این سن رسیده ام.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس

طرح «هفت گام»، مجالی برای ملاقات رقصنده های جوان اروپایی با طراحان رقص