وقتی که شرق به دیدار غرب می آید

وقتی که شرق به دیدار غرب می آید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فلسفه و عرفان خاور دور، همیشه برای غربی ها کشش خاصی داشته است.
برای این جوان بلژیکی نیز همینطور است. او تصمیم دارد به چین، پرجمعیت ترین کشور جهان سفر کند، گرچه از وجود مشکلات در این کشور نیز اطلاع دارد.

البته فعلا درگیر تحصیلات خود در بلژیک است. او قبلاً یک سال در پکن بود و خیلی مشتاق است به زودی به این کشور بازگردد و زبان چینی را یاد بگیرد.

“الیویه مَتیو” دانشجوی دانشگاه بروکسل در بلژیک: “احساس می کنم، چین کشور من است. برخوردِ مردم چین، بسیار طبیعی، خوب و دوستانه است و هر کاری به راحتی انجام می شود.”

اما برای “جیا آی” و “سیمون“، دو دانشجوی چینی که در دانشگاه کاتولیک “لووَن” در بلژیک دورۀ کارشناسی ارشد خود را می گذرانند، اروپا بهترین قاره برای زندگی است.

جیا آی، دانشجوی چینی: “مردمِ کشورهای مختلف، تفکرهای گوناگونی دارند. ما می توانیم از طرز فکر آنها مسائل زیادی یاد بگیریم.”

سیمون، دانشجوی چینی: “دوست دارم به چین برگردم و یک کار خوب در پکن و یا در هنگ کنگ پیدا کنم.”

از سی و پنج سال پیش تاکنون، این دانشگاه همواره روابط نزدیکی با چین داشته است. در سال 2012 نیز، حدود پانصد دانشجو و پژوهشگر از چین به این دانشگاه خواهند آمد.

“جیا آی” در زمینۀ آفت کش های طبیعی پژوهش می کند. او می گوید پژوهشگران اروپایی با یکدیگر ارتباط بیشتری دارند و در کل در آرامش بیشتری هستند.

جیا آی: “رشد چین بیش از حد سریع است. ما باید دائما خود را با این سرعت بالا تطبیق دهیم و کارها را با عجله انجام دهیم. در حالی که اینجا، ما از زندگی بیشتر لذت می بریم.”

حال که صحبت از سرعت است، اضافه کنیم که اکنون سیمون در عین حال سه دورۀ کارشناسی ارشد را انجام می دهد، یکی در رشتۀ مدیریت در دانشگاه پکن، یکی در امور مالی دانشگاه هنگ کنگ و یکی هم در رشتۀ اقتصاد در دانشگاه لووِن بلژیک.

سیمون: “فکر نمی کنم، اقتصاد را بتوان در یک محیط در بسته یاد گرفت. همیشه می خواستم در یک محیط بین المللی باشم و اینجا خیلی از زندگی لذت می برم.”

این سه دانشجو به کمک برنامۀ “اراسموس موندوس” در خارج از کشورِ خود تحصیل می کنند. این برنامه توسط کمیسیون اروپا و برای تقویت روابط با چین و همکاری در عرصۀ آموزش و پرورش راه اندازی شده است.

دانشجویان چینی رقابت سختی برای تحصیل در اروپا دارند، در حالی که دانشجویان اروپایی علاقۀ کمتری برای رفتن به دانشگاه های چینی نشان می دهند. برای مثال در دانشگاه بروکسل، درخواست زیادی برای چین نیست.

اولیویه: “برای اکثر مهندسین، فقط آمریکا و اروپا مهم است و به دیگر کشور های جهان فکر نمی کنند. خیلی حیف است، چون صنعت و دانشگاه بهتر است فعالیت مشترک داشته باشند و اتفاقا در چین به همین نحو عمل می شود و جهان صنعت به سمت دانشگاه می آید.”

اولیویه یک سال در دانشگاه “سینگووا” تحصیل کرد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های مهندسی در چین است و ورود به آن بسیار سخت است. دانشجویان اروپایی می توانند مستقیماً به عنوان میهمان ثبت نام کنند.

اولیویه مدرک کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه لووِن تکمیل می کند و ماه سپتامبر آینده به چین خواهد رفت.

اولیویه: “زندگی در چین هیچ ربطی با زندگی اینجا ندارد. مردم هیچ ایده ای در مورد چین ندارند. تنها رشد اقتصادی و اجناس چینی را می بینند. یعنی به نظر می رسد هیچ دلیل خوبی برای رفتن به چین وجود ندارد، درحالی که چین واقعا یک آزمایشگاه است. آنها در حال پیشرفت هستند و اگر در حال حاضر باید مکانی را دید، چین و پیشرفت آن است.”

باید گفت که تحصیل و آموزش تنها هدف این برنامه نیست. گفتگو میان فرهنگ ها و درک ملت های دیگر نیز از اهداف برنامۀ “اراسموس موندوس” است.

سیمون: “قبل از اینکه به اینجا بیایم، خیلی راقب جشن و میهمانی نبودم… معمولا ترجیح می دهم در خانه بمانم. اما بعد از اینکه به اینجا آمدم، با دوستان بسیاری آشنا شدم که زیاد مهمانی برگزار می کنند و خیلی جالب و سرگرم کننده است و برای پیدا کردن دوستان جدید نیز راه بسیار خوبی است.”

تا کنون به لطف این برنامه نزدیک به چهار هزار دانشجوی چینی به اروپا آمده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسائل بسیاری می توان از چین آموخت

گفتگو تنها راه به سوی پیشرفت است

Live Panel on "Erasmus Mundus - China"