جوانان کولی با کمک تئاتر با جامعه رابطه برقرار می کنند

جوانان کولی با کمک تئاتر با جامعه رابطه برقرار می کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوانان کولی در تئاتر زاغه نشینان در روستایی در شرق اسلوواکی نمایشی همراه با آواز و موسیقی آماده می کنند تا در بروکسل اجرا کنند.

فرهنگ و هنر راه زیبایی برای کمک و ایجاد اعتماد به نفس در میان جوانان است.
در روستای مولداوا ناد بودوو، در شرق اسلواکی، گروهی جوان کولی زندگی می کنند و سخت در تلاش اند تا نمایشی همراه با تئاتر و موسیقی تهیه کنند. خوانندۀ چک، ایدا کِلارووا به آنها کمک می کنند.

به زودی کنسرتی توسط بنیاد بین المللی “یِهودی مِنوهین” و با حمایت کمیسیون اروپا برگزار خواهد.

ده تا دوازده میلیون کولی در اروپا زندگی می کنند. در بعضی از کشورهای اروپای مرکزی و شرقی، آنها بین هفت تا ده درصد جمعیت را تشکیل می دهند. در روستای مولداوا ناد بودوو، بسیاری از مردم مجاری صحبت می کنند و حتی زبان اسلواکی بلد نیستند.

ایدا کِلارووا، خوانندۀ چک: “این بچه ها استعداد زیادی دارند و من با آنها زیاد کار می کنم. آنها خجالتی یا عُقده ای نیستند چون آزاد بزرگ شده اند. فشاری روی آنها نیست و این نوع استرس ها را ندارند. افکار آنها برای یادگیری باز است. بنابراین اگر با استعدادی که دارند از آنها حمایت کنیم، بسیار سریع یاد می گیرند.”

“کارول هووارت” خواننده نیست. اما او نیز استعداد زیادی دارد. آرزوی او این است که یک روز کارگردان شود. او تا به حال چند فیلم کوچک در مورد زندگی کولی ها تهیه کرده است.

کارول هووارت: “در حال حاضر در یک هنرستان مکانیک مشغول به درس خواندن هستم ولی این رشته را دوست ندارم. امیدوارم هر چه زودتر به یک مدرسۀ فیلم سازی بروم.”

مادر کارول که رهبر کولی های مولداوا ناد بودوو نیز هست، از وی حمایت می کند.
خود ایرما توانست به مدرسه برود و در شهر کاری به عنوان مددکار اجتماعی پیدا کند.

کارول هووارت: “تا سه سال آینده امیدوارم در یک مدرسۀ سینما باشم. بعد هم موقعیت خوبی در صنعت سینما پیدا خواهم کرد و مردم به من احترام خواهند گذاشت.”

ایرما تنها از فرزندان خود مراقبت نمی کند. بچه های رُم او را “مادر ایرما” صدا می کنند.

او با کمک چند سازمان غیر دولتی و انجمن های مدنی یک مرکز فرهنگی برای کولی ها دایر کرد.

ایرما هورواتورا: “فعالیت های این مرکز برای آنها بسیار ارزنده است. چون در غیر این صورت آنها هیچ کار دیگری ندارند. فقط در خانه می مانند یا دست به کارهای خلاف می زنند و راه غلطی در زندگی پیش می گیرند. فعالیت این مرکز مزیت بزرگی برای آنها دارد.

به علاوه، ایرما یک گروه تئاتر به نام “تئاتر زاغه نشینان” را رهبری می کند.
هنر کمک می کند تا پلی بین اقلیت و اکثریت جامعه ایجاد شود.

“لوکاس” نقش یک پسر معتاد به مواد مخدر را بازی می کند. این داستان زندگی خود اوست.

مانند تعداد زیادی از جوانان کولی، لوکاس خیلی زود دارای یک فرزند شده است. او درس های موسیقی را با جدیت ادامه می دهد.

لوکاس هوداک: “در سال ۲۰۰۷، ترک تحصیل کردم. وقتی این مرکز را شناختم و با مادر ایرما آشنا شدم، او به من کمک کرد و من را متقاعد کرد مدرسه را ترک نکنم و به یادگیری ادامه دهم. حالا من هر روز به مدرسه می روم.”

کارول هووارت: “من افتخار می کنم که یک کولی و در عین حال مجارستانی هم هستم. وقتی در تلویزیون در مورد اروپا یا مسائل مربوط به اروپا چیزی می بینم، بسیار خوشحال می شوم، چون من در اروپا زندگی می کنم.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا برای کولی های این منطقه چه می کند؟

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس