گروه جاده ابریشم، پیوند دهنده موسیقی شرق و غرب

با همکاری
گروه جاده ابریشم، پیوند دهنده موسیقی شرق و غرب
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرق و غرب به لطف موسیقی به هم پیوسته اند؛ نوازندگان از فرهنگ های مختلف دور هم جمع شده اند تا در “سیلک رود آنسامبل” یا “گروه جاده ابریشم” بنوازند. این گروه توسط یویو ما، نوازنده مشهور ویولون سل بنیان گذاشته شده است.

وو مان و کیهان کلهر از اعضای گروه جاده ابریشم هستند، جایی که نوازندگان فرهنگ های مختلف حضور دارند. نام این گروه از جاده مشهور ابریشم گرفته شده است. جاده ای که به مدت دو هزار سال امکان ملاقات فرهنگ های مختلف را داد.

وو مان، نوازنده پی پا معروف به گیتار چینی می گوید: “این یک پی پایی تاریخی است. دو هزار سال پیش، این ساز در ایران باستان و آسیای مرکزی، به لطف تجارت در جاده ابریشم معرفی شد. به همین دلیل این ساز، برای گروه جاده ابریشم بسیار مناسب است.”

کیهان کلهر، نوازنده ایرانی کمانچه می گوید: “کمانچه با آرشه نواخته می شود. ولی تفاوت آن با سازهای آرشه ای دیگر این است که آرشه در یک جهت می رود و ساز حول محور خود می چرخد و همين عمل تماس آرشه را با سيم ها آسان تر می سازد.”

وو مان، نوازنده پی پا می گوید: “برای نواختن استفاده از پنج انگشت لازم است. از ناخن های مصنوعی، که بسیار مدرن است استفاده می کنید. این شیوه از سال های پنجاه شروع شد، با چهار تار و فرت های بامبو.”

کیهان کلهر، نوازنده کمانچه می گوید: “ظاهر آن شاید کمی از ویلن غربی متفاوت باشد ولی اساس هر دو یکی است. جایی در امتداد جاده تاریخ، این ساز از ایران باستان خارج شد و به سمت شرق و چین و ژاپن رفت و پس از آن به سوی غرب و به اروپا رفت.”

تنوع سازها باعث منحصر به فرد بودن این گروه می شود. یو یو ما گروه را در سال ۱۹۹۸ میلادی بنیان گذارد. هدف تقابل ایده است. گروه سعی می کند تجربه خود را به نسل آینده منتقل کند. اعضای گروه در سئول، چند کارگاه موسیقی برای کودکان هشت تا دوازده ساله که در ارکستر جوانان می نوازند، برگزار کردند. کلاس ها و سازهای آنها رایگان است چون والدینشان قادر به پرداخت هزینه کلاس های موسیقی نیستند.

یو یو ما، نوازنده ویولن سل می گوید: “من واقعا کار با افرادی را دوست دارم که لزوما فرصت و شانس زیادی برای تعامل، یادگیری، ارتباط مستقیم در خلق چیزی را ندارند.”

یو یو ما ادامه می دهد: “احساس می کنم هدف از این تجربه ها و اجراها، به یاد ماندنی کردن آنهاست. به یاد ماندنی هم برای دیگران و هم برای ما. امیدوارم برای دیگران این تجربه ها انباشته و بر آن اضافه شده و باعث شکل گرفتن فرد شود.”

گروه همواره دردر حال ایجاد پیوند بین موسیقی شرق و غرب است.

کیهان کلهر می گوید: “این نوعی متفاوت از موسیقی است. زبان دیگری است. بسیار متفاوت است، رنگارنگ است و یاد می گیرید به کادری بزرگ تر از آنچه قبلا در فرهنگ موسیقی خودتان به آن فکر می کردید، فکر کنید.”

در این برنامه قطعه هایی از موسیقی “پرنده صعود کننده” را شنیدید که توسط سیامک آقایی و کالین جکوبسن، از اعضای گروه جاده ابریشم نوشته شده است.

برای مشاهده کامل گفتگوهای این برنامه (به زبان انگلیسی) با یو یو ما، نوازنده ویلون سل، کیهان کلهر، نوازنده کمانچه و و مان، نوازنده پی پا بر روی لینکی که در پی می آید فشار دهید.

Bonus Yo-Yo Ma/

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا