تراشه سواری نیکی؛ شاخص بورس توکیو رکورد ۳۴ ساله خود را شکست

بورس ژاپن
بورس ژاپن Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاخص اصلی بازار سهام ژاپن پس از ۳۴ سال رکوردشکنی کرد و از اوج پیشین خود که در اواخر دهه ۱۹۸۰ ثبت کرده بود فراتر رفت.

آگهی

شاخص نیکی (Nikkei)، شاخص اصلی بورس توکیو در جریان معاملات روز پنجشنبه رکورد پیشینِ ۳۸ هزار و ۹۱۵ واحدی خود را پشت سر گذاشت و تا ۳۹ هزار و ۹۸ واحد صعود کرد. 

رکورد پیشین نیکی در آخرین روز معاملاتی سال ۱۹۸۹ و پس از آن که ۱۵ شرکت ژاپنی از نظر ارزش بازار به جمع ۲۰ شرکت برتر جهان راه یافتند، ثبت شده بود. 

شاخص نیکی از ابتدای سال جاری میلادی شاهد رشدی ۱۷.۵ درصدی بوده که موجب شده نیکی در میان شاخص‌های بورس‌های جهانی پیشتاز باشد.

هر چند تضعیف ین در برابر دلار آمریکا که می‌تواند منجر به بالا رفتن سود شرکت‌های صادرات‌محور شود، موجب جذب بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سهام توکیو شده است ولی بنا بر اعلام معامله‌گران بازار سهام ژاپن، رکوردشکنی روز پنجشنبه بیش از همه متاثر از افزایش قیمت سهام شرکت‌های فعال در صنعت تراشه بود.

اعلام رشد ۲۶۵ درصدی درآمد سازنده آمریکایی تراشه (Nvidia) موجب شد تا قیمت سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری ژاپنی از جمله نومورا (Nomura) و سی‌ال‌اس‌ای (CLSA)  که در این صنعت سرمایه‌گذاری کرده‌اند، جهش کند. 

کارشناسان معتقدند که با توجه به کند شدن رشد اقتصادی چین و نیز گرفتار شدن این کشور در تنش‌های ژئوپلیتیکی، ورود سرمایه‌های خارجی به بورس ژاپن افزایش یابد. همچنین، با اجرای طرح جدید دولت برای اعطای یارانه به پس‌اندازهای مردمی، سرمایه‌گذاری خانوارهای ژاپنی در بورس رو به افزایش است. 

بر این اساس، کارشناسان پیش‌بینی‌ می‌کنند که شاخص نیکی تا پایان سال جاری تا مرز ۴۱ هزار واحد صعود کند. 

به ایکس یورونیوز فارسی بپیوندید 

قله‌ای که نیکی در سال ۱۹۸۹ فتح کرده بود، «درب تابوت آهنی» لقب گرفته بود و به عنوان نمادی از رکود اقتصادی سه و نیم دهه ژاپن بدل شده بود، قله‌ای که در پی شکل‌گیری حباب قیمت سهام شرکت‌های بزرگ به دست آمده بود و تخلیه کُند آن مانعی بزرگ در برابر بازگشت بورس ژاپن به دوران رونق محسوب می‌شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان دو نفر را در استادیوم فوتبال اعدام کردند

چرخ اقتصاد جهان بر محور تراشه‌های ساخت تایوان؛ مقام امنیتی آمریکا از عواقب حمله احتمالی چین سخن گفت

هلند؛ بازداشت مردی که قصد فروش ریزتراشه رایانه‌ای به روسیه را داشت