فشار کسری بودجه به نگرانی از جیب‌های خالی چربید؛ دولت کوبا فرمان ۶ برابر شدن قیمت بنزین را صادر کرد

کوبا
کوبا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت کوبا اعلام کرد که قیمت سوخت از جمله بنزین معمولی، بنزین سوپر و گازوئیل از ابتدای فوریه تقریبا ۵۰۰ درصد افزایش می‌یابد.

آگهی

بر اساس این فرمان دولتی، هر لیتر بنزین معمولی از ۲۵ پزو کوبایی (۲۰ سنت دلار) به ۱۳۲ پزو (۱.۱۰ دلار) افزایش می‌یابد که جهشی ۵۲۸ درصدی به شمار می‌رود. همچنین، هر لیتر بنزین سوپر با افزایش ۵۲۰ درصدی از ۳۰ پزو کوبا (۲۵ سنت دلار) به ۱۵۶ پزو (۱.۳۰ دلار) می‌رسد.

ادواردو رودریگز، وزیر حمل و نقل، روز سه‌شنبه وعده داد که سوخت مورد نیاز شرکت‌های دولتی و حمل‌ونقل‌های خصوصی «به قیمت عمده‌فروشی» که دو برابر نرخ‌های فعلی است، عرضه خواهد شد. او تاکید کرد که اکثر وسایل حمل و نقل عمومی «قیمت‌های فعلی» خود را حفظ خواهند کرد ولی نرخ مسیرهای هوایی داخلی و سفرهای اتوبوس بین استانی افزایش خواهد یافت.

الخاندرو خیل، وزیر اقتصاد کوبا نیز در گفتگویی تلویزیونی با مردم کشورش اعتراف کرد که دولت دیگر نمی‌تواند به فروش سوخت با قیمت‌های «یارانه‌ای» ادامه دهد، چرا که تحریم آمریکا دولت را با کمبود درآمدهای ارزی و کسری بودجه سنگینی مواجه کرده است. 

اما دومینگو وونگ، پدری ۵۷ ساله، با حقوق ماهانه۲۶۰۰ پزو (معادل ۲۱ دلار)، نمی‌داند چگونه از پس تورم حاصل از گرانی سوخت بر خواهد آمد. این سرایدار ساختمان که برای سوخت گیری موتورسیکلت کوچکش جلوی پمپ بنزین منتظر ایستاده است، به خبرگزاری فرانسه گفت: «با قیمت‌های جدید، بهای۱۰ لیتر بنزین معادل نصف حقوق ماهانه من خواهد شد.»

خوان آنتونیو کروزاتا، یک کارگر ۵۹ ساله هم گفت: «نرخ جدید بنزین بسیار بالا است، قدرت خرید ما هم پایین است، همه در کوبا تحت فشار قرار می‌گیرند چون که میانگین حقوق ماهانه ۴۸۰۰ پزو (۴۰ دلار) است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

با وجود نگرانی عمومی از فشار گرانی‌ها بر بودجه خانوار، دولت کوبا با رونمایی از برنامه تازه خود برای مهار کسری بودجه همچنین از افزایش ۲۵ درصدی قیمت برق از ماه مارس آینده و نیز بالا بردن بهای گاز خبر داده است. 

کوبا بدترین بحران اقتصادی خود را از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۹۰ تا کنون تجربه می‌کند که دلیل بروز آن پیامدهای همه‌گیری ویروس کرونا، تضعیف زیرساخت‌ها، ناکارآمدی دولت و فشار تحریم‌های آمریکاست که به ویژه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ تشدید شد و توسط دولت جو بایدن نیز حفظ شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فاطمه هاشمی: گفتند افرادِ نگرانِ فقدانِ آقای خامنه‌ای می‌خواهند پدرت را بکشند

رویترز: روسیه عرضه بنزین و گازوئیل به ایران را از طریق راه‌آهن آغاز کرده است

پارلمان اروپا ممنوعیت تولید خودرو بنزینی و دیزلی از سال ۲۰۳۵ را تصویب کرد