سقوط ۹۴ درصدی کسری تجاری اتحادیه اروپا با روسیه؛ آمریکا، نروژ و الجزایر سهم گاز روسیه را گرفتند

طرح به نمایش درآمده در کارناوال ماینس در آلمان با مضمون انتقاد از حمله نظامی روسیه به اوکراین
طرح به نمایش درآمده در کارناوال ماینس در آلمان با مضمون انتقاد از حمله نظامی روسیه به اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تجارت اتحادیه اروپا با روسیه «به شدت» تحت تاثیر تحریم‌های اعمال شده توسط اتحادیه اروپا پس از تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین قرار گرفته است.

آگهی

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) با انتشار گزارشی اعلام کرد که سهم روسیه در واردات اتحادیه اروپا از کشورهای غیرعضو از ۹.۵ درصد در فوریه ۲۰۲۲ به ۲ درصد در سپتامبر ۲۰۲۳ کاهش یافته است. این سهم در همین مدت و در پی آغاز جنگ روسیه در اوکراین، در زمینه صادرات اتحادیه اروپا به کشورهای غیر عضو از ۳.۸ درصد به ۱.۴ درصد افت کرده است. 

بر پایه این گزارش، در مارس ۲۰۲۲، به دلیل جهش قیمت انرژی، اوج کسری تراز تجاری اتحادیه اروپا با روسیه به میزان ۱۸.۶ میلیارد یورو ثبت شد. اما این کسری در مارس ۲۰۲۳ به ۰.۱ میلیارد یورو سقوط کرد و تا سپتامبر ۲۰۲۳ نیز در سطح ۱ میلیارد یورو باقی ماند که نشان از سقوط ۹۴.۶ درصدی دارد.

یورواستات در گزارش خود تصریح کرده که سقوط کسری تراز تجاری اتحادیه اروپا با روسیه متاثر از افت شدید واردات کشورهای عضو از این کشور بوده است. 

سهم روسیه در تجارت خارجی اتحادیه اروپا
سهم روسیه در تجارت خارجی اتحادیه اروپایورواستات

این گزارش حاکیست که در فاصله سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ تا سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳، سهم روسیه در واردات گاز به اتحادیه اروپا ۲۷ واحد درصد کاهش یافته و به کمتر از ۱۲ درصد رسیده است اما در مقابل سهم آمریکا ۱۴ واحد درصد، نروژ ۱۴ واحد درصد و الجزایر ۵.۵ واحد درصد افزایش یافته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

گزارش یورواستات نشان می‌دهد که روندی مشابه در مورد سهم واردات نفت (کاهش ۲۵ واحد درصدی)، آهن و فولاد (کاهش ۹ واحد درصدی) و نیکل (کاهش ۱۴ واحد درصدی) از روسیه نیز رخ داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چند درصد تجارت خارجی اتحادیه اروپا بدون یورو و دلار انجام می‌شود؟

حمله مسکو به اوکراین با تجارت روسیه با اتحادیه اروپا چه کرد؟

تغییر موضع در قبال چین و روسیه؛ پایان راهبرد حفظ صلح اروپا با مسکو و پکن از طریق تجارت