حمله مسکو به اوکراین با تجارت روسیه با اتحادیه اروپا چه کرد؟

تاثیر جنگ اوکراین بر رابطه تجاری میان اتحادیه اروپا و روسیه
تاثیر جنگ اوکراین بر رابطه تجاری میان اتحادیه اروپا و روسیه Copyright Eurostat
Copyright Eurostat
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تجارت اتحادیه اروپا و روسیه به دلیل محدودیت‌هایی که این اتحادیه در واردات و صادرات برخی کالاها با روسیه وضع کرده، به شدت تحت تاثیر تهاجم نظامی روسیه به اوکراین است.

آگهی

بنابر مقادیر فصلی ثبت شده توسط یورواستات، واردات اتحادیه اروپا از روسیه و صادرات به این کشور نسبت به پیش از تهاجم نظامی به اوکراین با افت شدیدی روبرو بوده است. سهم روسیه از صادرات کشورهای اتحادیه اروپا به خارج از اتحادیه از ۴ درصد در فوریه ۲۰۲۲ به ۱.۸ درصد در مارس ۲۰۲۳ رسیده است. همزمان سهم روسیه از واردات از کشورهای خارج اتحادیه اروپا به داخل این اتحادیه از ۹.۵ درصد به ۱.۹ درصد رسیده است.

کسری تجاری اتحادیه اروپا با روسیه که در ماه مارس ۲۰۲۲ در بالاترین سطح به ۱۸.۴ میلیارد یورو رسیده بود در سپتامبر به ۶.۱ میلیارد یورو کاهش یافت و در مارس ۲۰۲۳ به مازاد ۰.۲ میلیارد رسید. 

میزان واردات ازروسیه نیز که در مارس سال گذشته، ۲۲ میلیارد یورو بود در مارس امسال به ۳.۸ میلیارد یورو رسید. با این حال میزان صادرات به روسیه کمی افزایش یافته از ۳.۶ میلیارد یورو در مارس ۲۰۲۲ به ۴ میلیارد یورو در مارس ۲۰۲۳ رسید اما باید توجه داشت که میزان صادرات به روسیه در فوریه ۲۰۲۲ در بالاترین حد خود یعنی برابر ۸ میلیارد یورو بوده است.

Eurostat
تجارت کالا اتحادیه اروپا با روسیه از ژانویه ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۳Eurostat

مجموع تراز تجاری اتحادیه اروپا با روسیه به شدت مرتبط با محصولات انرژی است. اگرچه افزایش قیمت محصولات انرژی در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ باعث ایجاد کسری تجاری چشم‌گیری گردید اما محدودیت‌های واردات و افت قیمت‌ها باعث کاهش تراز تجاری شد و به ۵.۶ میلیارد یورو در سه‌ماه نخست سال ۲۰۲۳ رسید.  

تراز تجاری میان اتحادیه اروپا و روسیه در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۳، کسری ۱۱.۳ میلیارد یورویی به ثبت رساند. این درحالی است که کسری تجاری میان این دو در سه‌ماهه نخست سال گذشته ۴۳.۹ میلیارد یورو بوده است.

Eurostat
تراز تجاری محصولات میان اتحادیه اروپا و روسیه از سه ماهه اول ۲۰۱۹ تا سه ماهه اول ۲۰۲۳Eurostat

 تراز تجاری مواد شیمیایی نیر از ۳ ماهه اول سال گذشته افزایش یافته و از ۱.۱ میلیارد یورو به ۳.۷ میلیارد یورو رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط ۹۴ درصدی کسری تجاری اتحادیه اروپا با روسیه؛ آمریکا، نروژ و الجزایر سهم گاز روسیه را گرفتند

میزان محرومیت اقتصادی و اجتماعی جوانان در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا بر اساس آمار یورواستات

یورواستات: واردات اتحادیه اروپا از چین افزایش قابل توجهی داشته است