Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سقوط بهای سهام خودروسازان چینی؛ پکن از تحقیقات اروپا در مورد یارانه سواری‌های الکتریکی انتقاد کرد

یکی از شرکت‌های معروف چینی در حوزه خودروهای برقی
یکی از شرکت‌های معروف چینی در حوزه خودروهای برقی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پکن روز پنجشنبه با انتقاد از آغاز تحقیقات کمیسیون اتحادیه اروپا درباره یارانه خودروهای الکتریکی چینی هشدار داد که این موضوع به روابط اقتصادی و تجاری دو جانبه آسیب می‌زند. از سوی دیگر سهام شرکت‌های بزرگ خودروسازی برقی چینی با اعلام این خبر سقوط کرد.

آگهی

اورزولا فن‌درلاین، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه این تحقیقات را اعلام و چین را متهم کرد که بازارهای جهانی را با خودروهای برقی که به‌طور مصنوعی به‌دلیل یارانه‌های هنگفت‌ دولتی قیمت‌های پایینی دارند، پر کرده است.

این تحقیقات که می‌تواند منجر به اعمال تعرفه‌های تنبیهی شود هشدار تحلیلگران را درباره اقدام تلافی‌جویانه پکن و همچنین واکنش مدیران صنعتی چین که می‌گویند مزیت رقابتی این بخش به دلیل یارانه‌ها نبوده، برانگیخته است.

وزارت بازرگانی چین در بیانیه‌ای گفت که این تحقیقات می‌تواند به‌طور جدی به صنعت خودرو و زنجیره تامین جهانی آسیب بزند و آن را دچار اختلال کند و تاثیر منفی بر روابط اقتصادی و تجاری چین و اتحادیه اروپا خواهد داشت.

در ادامه این بیانیه آمده است: «چین به گرایش‌های حمایت‌گرایانه اتحادیه اروپا و اقدامات بعدی توجه زیادی خواهد کرد و از حقوق و منافع قانونی شرکت‌های چینی محافظت می‌کند.»

تحلیلگران گروه اوراسیا هشدار داده‌اند که اگر بروکسل در نهایت بر خودروهای برقی چینی یارانه‌ای وضع کند، پکن احتمالا اقدامات متقابلی را برای آسیب رساندن به صنایع اروپایی اعمال خواهد کرد.

شمار دیگری از تحلیلگران معتقدند که تحقیقات می‌تواند روند افزایش ظرفیت تامین کنندگان چینی این نوع خودروها را کُند کُنَد. به نظر می‌رسد این موضوع نمی‌تواند خطر بزرگی برای سازندگان چینی خودروهای برقی باشد زیرا آن‌ها می‌توانند به سایر بازارهای در حال رشد مانند آسیای جنوب شرقی روی بیاورند.

سهام شرکت‌های چینی خودروهای الکتریکی در واکنش به خبر شروع تحقیقات سقوط کرد به طوری که سهام شرکت بی‌وای‌دی (BYD) که در بازار پیشرو است با کاهش ۱.۲ درصدی روبرو شد. سهام شرکت‌های دیگر مانند جیلی اتو و نیو به ترتیب نیم و ۹ دهم درصد سقوط کردند.

سهام شرکت صنایع خودروسازی شانگهای معروف به سایک موتور که مدل آم‌اج آن پرفروش‌ترین برند ساخت چین در اروپا است نیز قبل از بسته شدن بازار تا ۳.۴ درصد سقوط را شاهد بوده است.

روابط متشنج

تحقیقات ضدیارانه‌ای که به‌طور غیرمعمول از سوی کمیسیون اروپا بدون وجود شکایت صنعتی آغاز شد، تنش‌های دیپلماتیک را شدت بخشید.

اروپا به‌دلیل روابط پکن با مسکو پس از هجوم نیروهای روسیه به اوکراین تلاش می‌کند تا اتکای خود را به دومین اقتصاد بزرگ جهان کمتر کند.

چوی دونگشو، دبیرکل انجمن‌ خودروهای سواری چین روز پنجشنبه در حساب شخصی خود در وی چت گفت که شخصا «به شدت مخالف» تحقیقات است.

وی اتحادیه اروپا را ترغیب کرد تا نگاهی عینی به توسعه این صنعت داشته باشد و از ابزارهای اقتصادی یا تجاری «خودسرانه» استفاده نکند.

وی افزود: «قیمت خودروهای ساخت چین که به اروپا صادر می‌شوند تقریبا دو برابر قیمتی است که در چین به فروش می‌رسند.»

طبق گزارش خبرگزاری آلمانی دی‌پی‌ای فولکس واگن با اشاره به چالش‌های پیش روی خودروسازان اروپایی در رقابت با چین، به‌دنبال کاهش نیرو در کارخانه تمام برقی خود در شرق آلمان است چراکه تقاضا برای این خودروها کمتر از حد انتظار بوده است.

سهم رو به رشد در بازار

مقامات اتحادیه اروپا بر این باورند که خودروهای برقی چینی حدود ۲۰ درصد از مدل‌های داخلی در بازار اروپا قیمت پایین‌تری دارند و این موضوع فشار بر خودروسازان اروپایی برای تولید خودروهای برقی ارزان‌تر را افزایش می‌دهد.

کمیسیون اروپا اعلام کرد که سهم چین از خودروهای الکتریکی فروخته شده در اروپا به هشت درصد افزایش یافته است و می‌تواند در سال ۲۰۲۵ به ۱۵ درصد برسد.

طبق گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و داخلی ایالات متحده، سهم چین از کل خودروهای برقی صادراتی در سال ۲۰۲۲ رقم ۳۵ درصد بوده که ۱۰ درصد بیشتر از سال قبل از آن گزارش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز به کار نمایشگاه خودرو توکیو پس از چهار سال غیبت

تقابل تجاری بروکسل و پکن؛ اتحادیه اروپا محافظت از فناوری‌های حساس را در برابر چین آغاز کرد

سرنوشت پروژه کلیدی شرکت «بی.‌ام.‌و» در شهر کوچکی از ایالت باواریای آلمان رقم می‌خورد