Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تقابل تجاری بروکسل و پکن؛ اتحادیه اروپا محافظت از فناوری‌های حساس را در برابر چین آغاز کرد

دیدار والدیس دامبروسکیس، کمیسر تجارت اتحادیه اروپا با هی لیفنگ، معاون نخست وزیر چین
دیدار والدیس دامبروسکیس، کمیسر تجارت اتحادیه اروپا با هی لیفنگ، معاون نخست وزیر چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه با هدف مقابله با سیاست‌های تجاری تهاجمی چین، از جمله با تعیین فهرستی از فناوری‌های حساسی که باید دور از دسترس پکن دور نگه داشته شود، اقدام مقابله‌جویانه خود را آغاز کرد.

آگهی

کمیسیون اروپا که فهرست فناوری‌های حیاتی از جمله محاسبات کوانتومی، نیمه هادی‌های پیشرفته و هوش مصنوعی را تعیین کرده، معتقد است که اروپا نباید این فناوری‌ها را به راحتی در دسترس کشورهایی قرار دهد که این نگرانی در مورد آنها وجود دارد که به امنیت بلوک، منافع اتحادیه اروپا یا حقوق بشر آسیب برسانند.

پارلمان اروپا نیز روز سه‌شنبه چراغ سبز نهایی خود را برای اجرای سازوکاری با هدف مقابله با «باج‌گیری‌های اقتصادی» هر کشوری علیه هر یک اعضای این اتحادیه نشان داد که به کشورهای عضو اجازه می‌دهد تا از طریق وضع و بالا بردن تعرفه‌های تجاری، محدود کردن سطح سرمایه‌گذاری و دستیابی به قراردادهای عمومی به اقدام تلافی‌جویانه دست بزنند. 

این اقدام اتحادیه اروپا پاسخی است به مناقشه با چین بر سر محدودیت های تجاری اعمال شده بر لیتوانی به عنوان عضو اتحادیه اروپا که تقویت روابط سیاسی خود را با تایوان افزایش داده است.

اعضای پارلمان اروپا همچنین روز سه‌شنبه نتایج دیدار والدیس دامبروسکیس، کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا از چین  را بررسی کردند.

اگرچه اتحادیه اروپا می‌گوید به دنبال حفظ گفت‌وگو با پکن است، بروکسل تلاش‌های خود را برای محدود کردن تجارت مهم با چین افزایش داده است.

این بخشی از یک استراتژی «ریسک‌زدایی» از روابط با چین است که توسط اورزولا فن در لاین،  رئیس کمیسیون اروپا، راهبری می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

اتحادیه اروپا به ویژه پس از تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین، نگران بهره‌مندی کشورهای همسو با روسیه از فناوری‌های پیشرفته اروپایی و استفاده از آنها در کاربری‌های نظامی است. چنان که خانم فن در لاین نیز ژوئن گذشته اعلام کرد: «باید مطمئن شویم که این فناوری‌ها توانایی‌های نظامی برخی از کشورهایی را که روابط نگران کننده‌ای دارند، افزایش نمی‌دهد.»

هر چند تا کنون هیچ اشاره مستقیمی به چین نشده اما طی ماه‌های اخیر و به ویژه در پی اعمال محدودیت چین در مورد دسترسی اروپا به دو فلز کمیاب گالیوم و ژرمانیوم، اتحادیه اروپا تلاش‌های گسترده‌ای را برای کاهش روابط تجاری به چین آغاز کرده است.

در آخرین اقدام علیه چین، بروکسل ماه گذشته تحقیقاتی را در مورد اعطای یارانه دولتی به خودروهای برقی چینی آغاز کرد که در صورت حصول نتیجه مثبت، صنعت خودرو چین را به جرم اقدام ضدرقابت با وضع تعرفه‌های وارداتی بالایی مواجه خواهد کرد که در نهایت موجب از دسترس خارج شدن بازار اروپا برای خودروهای الکتریکی چینی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش‌های چین و ایالات متحده چه تاثیری بر بازارهای جهانی گذاشته است؟

سقوط بهای سهام خودروسازان چینی؛ پکن از تحقیقات اروپا در مورد یارانه سواری‌های الکتریکی انتقاد کرد

فن در لاین: آینده روابط چین و اتحادیه اروپا به رویکرد پکن در قبال جنگ روسیه در اوکراین گره خورد