Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا صادرات روسیه به اتحادیه اروپا با وجود وضع تحریم‌ها روندی صعودی دارد؟

تجارت اتحادیه اروپا و روسیه
تجارت اتحادیه اروپا و روسیه Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صادرات اتحادیه اروپا به روسیه در چهار ماه نخست تهاجم نظامی مسکو به اوکراین ۴۸ درصد افت کرد ولی در همین مدت صادرات روسیه به ۲۷ کشور عضو اتحادیه به دلیل رشد قیمت انر‌ژی حدود ۶۸ درصد افزایش یافت.

آگهی

صادرات اتحادیه اروپا به روسیه در چهار ماه نخست تهاجم نظامی مسکو به اوکراین ۴۸ درصد افت کرد ولی در همین مدت صادرات روسیه به ۲۷ کشور عضو اتحادیه به دلیل رشد قیمت انر‌ژی حدود ۶۸ درصد افزایش یافت.

 تازه‌ترین گزارش اداره آمار کمیسیون اتحادیه اروپا (یورواستات) نشان می‌دهد که مجموع صادرات ۲۷ عضو اتحادیه به روسیه در فاصله مارس تا ژوئن گذشته که با چهار ماه نخست تهاجم نظامی مسکو به خاک اوکراین مصادف بود، ۱۵.۳۲ میلیارد یورو بوده است. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۳۰.۵ میلیارد یورو بوده است. 

بدین ترتیب، صادرات اعضای اتحادیه اروپا به روسیه تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی بروکسل علیه مسکو، تقریبا نصف شده است.

 اما در مقابل، صادرات روسیه به اتحادیه اروپا در چهار ماه منتهی به ژوئن گذشته به نزدیکی ۸۰ میلیارد یورو رسیده که ۶۸ درصد بیش از رقم ۴۷.۴۵ میلیارد یوریی ثبت شده در فاصله مارس تا ژوئن ۲۰۲۱ است. 

البته بهای هر متر مکعب گاز طبیعی از حدود ۲۱ سنت در مارس ۲۰۲۱ به ۱.۲ یورو در ژوئن ۲۰۲۲ افزایش یافته و بیش از ۵.۶ برابر شده است. 

بنابراین، اگر صادرات گاز روسیه به اروپا کاهش نمی‌یافت و در عین حال، طرح کاهش مصرف گاز و عقد قرارداد با سایر تامین کننده‌های جهانی گاز از سوی اتحادیه اروپا اجرا نمی‌شد، رقم واردات کشورهای عضو اتحادیه اروپا از روسیه با افزایش به مراتب بیشتری مواجه می‌شد و این کشور می‌توانست جایگزین آمریکا به عنوان دوم صادر کننده کالا به اتحادیه اروپا شود. 

روسیه از شرکای تجاری مهم اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. به طوری که در سال ۲۰۲۱، این کشور پس از چین و ایالات متحده آمریکا، سومین تامین کننده کالاهای وارداتی اتحادیه بود. همچنین، روسیه پس از آمریکا، بریتانیا، چین و سوئیس پنجمین مقصد مهم کالاهای صادراتی اعضای اتحادیه بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

روسیه در سال گذشته میلادی در مجموع ۱۵۸.۷ میلیارد یورو انواع کالا به اتحادیه اروپا صادر و در مقابل، ۸۹.۳ میلیارد یورو کالا از این اتحادیه وارد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط روبل و بورس و صعود تورم؛ سایه جنگ و تحریم چه بر سر اقتصاد روسیه آورد؟

بانک جهانی رتبه روسیه را با وجود تحریم به کشور «پردرآمد» ارتقا داد؛ چرا روسیه همتراز آمریکا شد؟

آلمان یک معامله بزرگ تجاری دیگر را با چین لغو کرد