Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توافق اوپک پلاس برای افزایش تولید نفت؛ فرش قرمز عربستان برای بایدن پهن شد؟

تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی
تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای نفت و انرژی ۲۳ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدان آن موسوم به ائتلاف اوپک‌پلاس در جریان بیست‌ و نهمین نشست خود در مورد افزایش ۶۴۸ هزار بشکه‌ای عرضه روزانه در ماه ژوئیه و اوت به توافق رسیدند.

آگهی

وزرای نفت و انرژی ۲۳ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدان آن موسوم به ائتلاف اوپک‌پلاس در جریان بیست‌ و نهمین نشست خود در مورد افزایش ۶۴۸ هزار بشکه‌ای عرضه روزانه در ماه ژوئیه و اوت به توافق رسیدند.

وزرای نفت و انرژی اوپک پلاس در نوزدهمین نشست خود توافق کرده بودند که تولید خود را طی ژوئیه، اوت و سپتامبر ماهانه حدود ۴۳۲ هزار بشکه در روز افزایش دهند ولی رسانه‌های آمریکا گزارش دادند که عربستان سعودی در آستانه سفر جو بایدن به این کشور تصمیم گرفته تا با هدف شکستن یخ روابط دو کشور پس از روی کار آمدن دولت دموکرات در ایالات متحده، با به دست گرفتن ابتکار عمل در نشست اوپک پلاس به نوعی همراهی خود را با تحریم‌های نفتی، تجاری و پولی وضع شده علیه روسیه نشان دهد. 

مطابق تصمیم عصر پنجشنبه وزاری نفت و انرژی اوپک پلاس، تولید این ائتلاف روزانه ۲۱۶ هزار بشکه بیش از توافق پیشین اعضای آن افزایش خواهد یافت. 

تولید نفت روسیه در نتیجه وضع تحریم‌های غرب علیه مسکو در پی تهاجم نظامی این کشور به اوکراین حدود ۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و همین مساله چشم‌انداز قیمت در بازار جهانی را صعودی کرده است. 

افزایش شدید قیمت بنزین تورم ایالات متحده را به بالاترین سطح در ۴۰ سال اخیر رسانده است و با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات میان دوره‌ای به محبوبیت حزب دموکرات ضربه زده است. در چنین شرایطی، کاخ سفید امیدوار بود که بتواند با جلب رضایت متحد قدیمی خود یعنی عربستان سعودی زمینه افزایش تولید نفت را فراهم کند. 

روابط گرم ریاض و واشنگتن در دوره دونالد ترامپ با پیروزی جو بایدن و افزایش اختلاف نظر دو کشور در مورد حقوق بشر، جنگ یمن و ارسال تسلیحات ایالات متحده به پادشاهی سعودی رو به تیرگی رفته بود.

در چنین شرایطی دیپلمات‌های آمریکایی هفته‌هاست که در تلاش برای سازماندهی نخستین سفر آقای بایدن به ریاض پس از دو سال تیرگی روابط بوده‌اند، سفری که به نظر می‌رسد فرش قرمز آن با تلاش عربستان برای افزایش تولید نفت از هم اینک پهن شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تغییر موضع واشنگتن؛ بایدن احتمالا به زودی با ولیعهد عربستان دیدار خواهد کرد

سفر وزیر نفت ایران به ونزوئلا؛ تلاش تهران و کاراکاس برای غلبه بر تحریم‌های نفتی آمریکا

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند