تغییر موضع واشنگتن؛ بایدن احتمالا به زودی با ولیعهد عربستان دیدار خواهد کرد

احتمال دیدار بایدن و بن سلمان افزایش یافت
احتمال دیدار بایدن و بن سلمان افزایش یافت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌ها و برخی مقامات آمریکایی روز پنجشنبه دو ژوئن (۱۲ خرداد) اعلام کردند که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سرانجام تصمیم گرفته است که در پایان ماه جاری به عربستان سعودی سفر کند تا دیداری با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور داشته باشد.

آگهی

رسانه‌ها و برخی مقامات آمریکایی روز پنجشنبه دو ژوئن (۱۲ خرداد) اعلام کردند که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سرانجام تصمیم گرفته است که در پایان ماه جاری به عربستان سعودی سفر کند تا دیداری با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور داشته باشد.

یک فرد مرتبط با این برنامه به آسوشیتدپرس گفت که نخستین سفر بایدن به پادشاهی سعودی به‌عنوان رئیس جمهوری احتمالا اواخر این ماه انجام می‌شود اما جزئیات نهایی نشده است.

گمانه‌زنی‌ها درباره انجام این سفر در ماه ژوئن بسیار زیاد بود اما به نوشته نیویورک تایمز اکنون این موضوع تایید شده است: «رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفته است در این ماه به ریاض برود تا روابط با پادشاه سعودی را بازسازی کند. این دیدار در زمانی رخ می‌دهد که او [بایدن] به دنبال کاهش قیمت بنزین در داخل کشور و منزوی کردن روسیه در سطح بین‌المللی است.»

این رسانه تاکید کرده است که بایدن در ریاض با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دیدار می‌کند و همچنین ملاقاتی با سایر رهبران کشورهای عربی از جمله مصر، اردن، عراق و امارات خواهد داشت.

با این حال این رسانه تصریح کرد که جزئیات و جدول زمان‌بندی هنوز تایید نشده است اما این سفر به سفری که پیش از این در پایان ماه ژوئن به اسرائیل و آلمان برنامه‌ریزی شده بود اضافه می‌شود.

با این حال کارین ژان‌پیر، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه گفت: «رئیس جمهوری مشتاقانه منتظر فرصتی برای تعامل با رهبران خاورمیانه است. اما من امروز چیزی برای اعلام ندارم.»

کاخ سفید روز پنجشنبه از عربستان سعودی به‌دلیل نقشش در تضمین تعهد اوپک پلاس برای تولید بیشتر نفت تمجید کرد و از سوی دیگر جو بایدن نیز از سعودی‌ها به دلیل موافقت با تمدید آتش‌بس در یمن تشکر کرد.

بایدن در بیانیه‌ای پس از تمدید ۶۰ روزه آتش‌بس گفت: «عربستان سعودی با اتخاذ ابتکارات اولیه برای تایید و اجرای شرایط آتش‌بس به رهبری سازمان ملل، رهبری شجاعانه خود را نشان داد.»

این سخنان در تضاد شدید با برخی از گفته‌های قبلی بایدن درباره پادشاهی نفت خیز سعودی است. او در زمان نامزدی ریاست جمهوری آمریکا تاکید کرده بود که با سعودی‌ها به‌عنوان یک «دولت مطرود» به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی-آمریکایی مقیم ایالات متحده برخورد کند.

یک مقام ارشد دولت بایدن به شرط ناشناس ماندن و بدون تایید این سفر به خبرگزاری فرانسه گفت اگر جو بایدن به این نتیجه برسد که تعامل با یک رهبر خارجی به نفع ایالات متحده است و چنین تعاملی می‌تواند نتایجی به همراه داشته باشد، این کار را انجام می‌دهد.

مقامات آمریکایی اخیرا با مقامات سعودی درباره تامین انرژی، تلاش برای احیای توافق هسته‌ای ایران و جنگ یمن گفت‌وگوهای فعالی داشته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق اوپک پلاس برای افزایش تولید نفت؛ فرش قرمز عربستان برای بایدن پهن شد؟

مذاکرات پنهان عربستان، اسرائیل و مصر؛ آمریکا میانجی‌‌گری کرده است

عربستان تولید نفت خود را روزی یک میلیون بشکه بالا می‌برد