توافق اوپک پلاس برای افزایش تولید نفت؛ فرش قرمز عربستان برای بایدن پهن شد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی
تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی   -  کپی رایت  AP Photo

وزرای نفت و انرژی ۲۳ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدان آن موسوم به ائتلاف اوپک‌پلاس در جریان بیست‌ و نهمین نشست خود در مورد افزایش ۶۴۸ هزار بشکه‌ای عرضه روزانه در ماه ژوئیه و اوت به توافق رسیدند.

وزرای نفت و انرژی اوپک پلاس در نوزدهمین نشست خود توافق کرده بودند که تولید خود را طی ژوئیه، اوت و سپتامبر ماهانه حدود ۴۳۲ هزار بشکه در روز افزایش دهند ولی رسانه‌های آمریکا گزارش دادند که عربستان سعودی در آستانه سفر جو بایدن به این کشور تصمیم گرفته تا با هدف شکستن یخ روابط دو کشور پس از روی کار آمدن دولت دموکرات در ایالات متحده، با به دست گرفتن ابتکار عمل در نشست اوپک پلاس به نوعی همراهی خود را با تحریم‌های نفتی، تجاری و پولی وضع شده علیه روسیه نشان دهد. 

مطابق تصمیم عصر پنجشنبه وزاری نفت و انرژی اوپک پلاس، تولید این ائتلاف روزانه ۲۱۶ هزار بشکه بیش از توافق پیشین اعضای آن افزایش خواهد یافت. 

تولید نفت روسیه در نتیجه وضع تحریم‌های غرب علیه مسکو در پی تهاجم نظامی این کشور به اوکراین حدود ۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و همین مساله چشم‌انداز قیمت در بازار جهانی را صعودی کرده است. 

افزایش شدید قیمت بنزین تورم ایالات متحده را به بالاترین سطح در ۴۰ سال اخیر رسانده است و با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات میان دوره‌ای به محبوبیت حزب دموکرات ضربه زده است. در چنین شرایطی، کاخ سفید امیدوار بود که بتواند با جلب رضایت متحد قدیمی خود یعنی عربستان سعودی زمینه افزایش تولید نفت را فراهم کند. 

روابط گرم ریاض و واشنگتن در دوره دونالد ترامپ با پیروزی جو بایدن و افزایش اختلاف نظر دو کشور در مورد حقوق بشر، جنگ یمن و ارسال تسلیحات ایالات متحده به پادشاهی سعودی رو به تیرگی رفته بود.

در چنین شرایطی دیپلمات‌های آمریکایی هفته‌هاست که در تلاش برای سازماندهی نخستین سفر آقای بایدن به ریاض پس از دو سال تیرگی روابط بوده‌اند، سفری که به نظر می‌رسد فرش قرمز آن با تلاش عربستان برای افزایش تولید نفت از هم اینک پهن شده است.