Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جهش ۲۱ درصدی نرخ ارز در ۱۴۰۱؛ شکاف نرخ آزاد و رسمی دلار به ۶ هزارتومان نزدیک شد

یک صرافی در تهران
یک صرافی در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ آزاد دلار تنها ۳۳۰ تومان تا رکورد تاریخی آن که در پایان مبادلات روز ۱۵ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۴ مهر ۱۳۹۹) ثبت شد، فاصله دارد.

آگهی

نرخ آزاد دلار آمریکا در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار تهران تا ۳۱ هزار و ۸۷۰ تومان صعود کرد تا فاصله آن با بهای رسمی تعیین شده از سوی بانک مرکزی ایران به ۵ هزار و ۸۳۰ تومان برسد.

بانک مرکزی ایران در داد و ستدهای امروز (۱ ژوئن/۱۱ خرداد) قیمت رسمی فروش دلار آمریکا را با ۶۱ تومان افزایش نسبت به روز قبل، ۲۶ هزار و ۴۰ تومان تعیین کرد که بیشترین نرخ از ۱۳ ژانویه/۲۴ دی ماه گذشته محسوب می‌شود. این نرخ در روز معاملاتی نخست سال جاری خورشیدی ۲۵ هزار و ۴۲۶ تومان بود که تا کنون نزدیک به ۲.۵ درصد بالا رفته است.

اما نرخ آزاد فروش دلار در همین مدت، ۵ هزار و ۶۰۰ تومان، معادل ۲۱.۳ درصد، جهش کرده و به بالاترین سطح از خرید و فروش‌های ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۷ مهر ۱۳۹۹) رسیده است. بدین ترتیب، نرخ آزاد دلار تنها ۳۳۰ تومان تا رکورد تاریخی ۳۲ هزار و ۲۰۰ تومانی که در پایان مبادلات روز ۱۵ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۴ مهر ۱۳۹۹) ثبت شد، فاصله دارد. 

هر یورو نیز در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار آزاد تهران تا ۳۴ هزار تومان فروش رفت که ۵ هزار و ۷۰۹ تومان بالاتر از نرخ رسمی تعیین شده از سوی بانک مرکزی ایران بود. 

در بازار جهانی ارز نیز هر یورو در مقابل ۱.۰۶۳۷ دلار آمریکا مبادله شد. با این حال، این نرخ در قیمت‌گذاری بانک مرکزی ایران ۱.۰۸۶۴ و در معاملات بازار آزاد تهران نیز ۱.۰۶۶۸ بود. 

همزمان با افزایش نرخ ارز در ایران، قیمت جهانی هر اونس طلا نیز روز چهارشنبه ۸ دلار و ۶۰ سنت افزایش یافت و به هزار و ۸۴۶ دلار  رسید. بدین ترتیب، در بازار طلای تهران نیز هر قطعه تمام سکه طلا ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان قیمت خورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسبه سه‌راه امین حضور تهران در اعتراض به وضعیت اقتصادی تظاهرات کردند

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند

بانک جهانی رتبه روسیه را با وجود تحریم به کشور «پردرآمد» ارتقا داد؛ چرا روسیه همتراز آمریکا شد؟