Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تفتیش دفتر دویچه‌بانک از سوی ماموران دادستانی آلمان؛ اتهام: «سبزشویی»

دویچه بانک آلمان
دویچه بانک آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستانی آلمان روز سه‌شنبه ۳۱ مه (۱۰ خرداد) اعلام کرد مامورانش ساختمان دویچه‌بانک و دفتر یک شرکت مدیریت دارایی تابعه آن در شهر فرانکفورت را به اتهامات «سبزشویی» و کلاهبرداری در خصوص سرمایه‌گذاری مورد تفتیش قرار داده‌اند.

آگهی

دادستانی آلمان روز سه‌شنبه ۳۱ مه (۱۰ خرداد) اعلام کرد مامورانش ساختمان دویچه‌بانک و دفتر یک شرکت مدیریت دارایی تابعه آن در شهر فرانکفورت را به اتهامات «سبزشویی» و کلاهبرداری در خصوص سرمایه‌گذاری مورد تفتیش قرار داده‌اند.

«سبزشویی» واژه‌ای است که عموما به دست آویز کردن علاقه به محیط زیست برای کسب سود اطلاق می‌شود. برای مثال اگر بخش بازاریابی یک شرکت تجاری برای فروش بیشتر تصویری از محصولاتش ارائه دهد که در آن در جنبه‌های زیست محیطی کالا اغراق شده باشد، این عمل سبزشویی نام دارد.

مقامات قضایی آلمان می‌گویند بازرسی دفاتر دویچه‌بانک و دفتر سرمایه‌گذاری تابعه‌اش در رابطه با اتهاماتی است که در آن‌ها ادعا می‌شود این نهادها پروژه‌هایی «سبزتر» به لحاظ محیطزیستی برای سرمایه‌گذاری به مشتریان پیشنهاد کرده‌اند، در حالی که در واقعیت چنین چیزی صحت نداشته است.

دادستانی فدرال آلمان گفته است بر خلاف آنچه در دفترچه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری قید شده، مدارک یافت‌شده نشان می‌دهند که استانداردهای زیست‌محیطی در این سرمایه‌گذاری‌ها نظر گرفته نشده است.

با جدی شدن مسئله گرمایش جهانی، سرمایه‌گذاری‌های دارای برچسب سازگار با محیط زیست به یک ردیف دارایی جذاب تبدیل شده‌اند و به همین دلیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری تلاش می‌کنند مشتریان را به این وسیله به سرمایه‌گذاری ترغیب کنند.

دادستان فرانکفورت گفته‌ است این تحقیقات پس از آن آغاز شد که یک افشاگر در آمریکا مقامات این کشور را متوجه فعالیت‌های غیرقانونی کرد. «دزیره فیکسلر»، رئیس سابق بخش توسعه پایدار دویچه‌بانک، به پلیس فدرال آمریکا گزارش کرده بود که این شرکت مدیریت دارایی در مورد اعتبار زیست‌محیطی برخی از صندوق‌ها «اغراق» کرده است.

مقامات قضایی آلمان بدون اینکه نام شخصی را ببرند گفته‌اند در حال حاضر چندین تن در دفاتر تابعه دویچه‌بانک در این خصوص تحت بازجویی قرار دارند. یکی از سخنگویان شرکت دویچه‌بانک به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما به طور مستمر و کامل با همه تنظیم‌کننده‌ها و مقامات مربوطه در مورد این موضوع همکاری داشته‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دویچه‌بانک در ایالات متحده نیز به دلیل اتهامات مشابه به مدت یک سال توسط بازرسان وزارت دادگستری تحت نظر بوده است.

در این زمینه، ناظر بازار سهام آمریکا (SEC) هفته گذشته از ابتکاری برای تقویت شفافیت مشاوران مالی و مدیران دارایی در رابطه با سرمایه‌گذاری بر اساس معیارهای پایدار رونمایی کرد.

در بسیاری از کشورهای جهان اقدامات برای مبارزه با «سبز‌شویی» یا تبلیغ اغراق‌آمیز یا حتی گمراه‌کننده‌ شرکت‌ها در مبارزه با گرمایش جهانی در حال افزایش است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگترین بانک آلمان پس از حوادث واشنگتن به دنبال قطع ارتباط با ترامپ است

دادستانی آلمان دفاتر «آئودی» را بازرسی کرد

تحقیقات جدید دادستانی آلمان از مدیرعامل سابق فولکس واگن